fbpx

Yeşil Çay Diyeti

Faydaları saymakla bitmeyen yeşil çay, günümüzde fazla kilolardan kurtulmak amacıyla uygulanan pek çok diyet listesinin de baş tacı içeceklerinden birisidir. Vücudu baştan aşağı yenileyen ve zindelik katan yeşil çay, ayrıca metabolizma hızlandırıcı ve enerji verici etkisi ile de diyet dönemindeki kişilerin en büyük yardımcılarından birisidir. Bugün pek çok uzmanın günde en azından 1 bardak içilmesini tavsiye ettiği yeşil çay, uygun bir diyet listesi ile birlikte kombine edilmesi halinde ise fazla kilolarından kurtulmak isteyen kişilere de iyi bir destekçi olabilmektedir.

Yeşil Çay Diyeti

Antioksidan özellikleri ile çok sevilen içeceklerden birisi olan yeşil çay, kansere karşı uygulanabilecek en doğal destekleyici tedavi yöntemleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İçerdiği kafein ve kateşin ismindeki maddeler ise metabolizma üzerinde uyarıcı etki yaratarak kilo vermeyi kolaylaştırmaktadır. 1 fincan yeşil çayda yaklaşık 10 ila 60 miligram arasında kafein bulunmaktadır ve bu nedenle yeşil çayın aşırı tüketimi diyet dönemindeki kişilerde uykusuzluğa yol açabilmektedir. Bundan dolayı da yeşil çay diyetindeki çay tüketiminin önerilen ölçülerde yapılması ve günde 3 çay fincanının geçilmemesi tavsiye edilmektedir.Yeşil Çay Diyeti

Yeşil Çay Diyetini Herkes Yapabilir mi?

Günümüzde yapılan birçok araştırma, yeşil çayın insan sağlığına zararlı herhangi bir yan etkisi olmadığını göstermiştir. Ancak yine de her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi yeşil çay tüketimini de abartmamak ve dozunda tüketmek önemlidir. Yeşil çay diyeti, arzu eden herkesin kolaylıkla yapabileceği diyet türleri arasında yer almaktadır. Günde 3 öğün üzerine kurulu olan bu diyet sisteminde ek olarak bol su içilmesi ve günlük egzersiz yapılması da diyetten alınabilecek olumlu sonuçları maksimuma çıkarabilmektedir.

Yeşil çay diyeti yaparken verilen menülerin dışına çıkmamak ve örnek menülerden daha az ya da daha çok yememek ise bu diyetin tam anlamıyla başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan şartlar arasında bulunmaktadır.

Yeşil Çay Diyeti Nasıl Yapılır?

Yeşil çay diyetinin nasıl yapıldığını merak edenlere sadece 4 günde 3 kilo verebilecekleri bu diyet listesi ile kısa sürede fazla kilo problemlerini çözebilecekleri söylenebilmektedir. Yeşil çay diyetinde günlük menülerin dışında 1.5 litre yağsız süt ve 2 yemek kaşığı taze yeşil çay yaprağının kaynatılması ile hazırlanabilecek olan yeşil çay kürünün her 2 saatte bir tüketilmesi gerektiği de söylenebilmektedir. Zira söz konusu kürün doğru şekilde uygulanması, diyetin etkisini gösterebilmesine ve gerçekten de 4 günde 3 kilo kaybedilmesine imkân verebilmektedir. Bunun dışında yeşil çay diyetinin menülerini merak edenler, aşağıda yer alan 4 günlük menüleri inceleyebilirler:

  • 1. Gün

Sabah: 2 yumurta beyazından omlet, 1 fincan şekersiz yeşil çay, 1 meyve

Öğle: Yarım konserve ton balığı, 1 kâse salata, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Akşam: 1 porsiyon sebze yemeği, 100 gram tavuk eti, 1 fincan şekersiz yeşil çay

  • 2. Gün

Sabah: 2 yumurta beyazından omlet, 1 fincan şekersiz yeşil çay, 1 meyve

Öğle: 1 porsiyon sebze çorbası, 100 gram ızgara tavuk, 1 kâse yağsız yoğurt, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Akşam: 100 gram beyaz et, 1 kâse salata, 1 fincan şekersiz yeşil çay

  • 3. Gün

Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta, 1 adet meyve, 1 dilim kepek ekmeği, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Öğle: 100 gram beyaz et, 1 kâse salata, 1 meyve, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Akşam: 100 gram beyaz et, 1 kâse salata, 1 fincan şekersiz yeşil çay

  • 4. Gün

Sabah: 2 yumurtadan omlet, 1 meyve, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Öğle: 2 dilim kepekli ekmekten kaşarlı tost, 1 kâse salata, 1 fincan şekersiz yeşil çay

Akşam: 100 gram beyaz et, 1 kâse salata, 1 fincan şekersiz yeşil çay.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>