fbpx

Üzüm çekirdeğinin yararları nelerdir?

Uzun çağlar boyunca Ortadoğu ve Asya toplulukları tarafından üzüm çekirdeği kullanılmaktadır. Daha sonraları bu tedavi şekli zamanla Avrupa’ya geçmiştir. Günümüzde de üzüm çekirdeği tıp alanında, değişik hastalıklarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

Üzüm çekirdeğinin yararları aşağıda sıralanmıştır.

 

-Üzüm çekirdeğinde inanılmaz derece antioksidan özellik bulunmaktadır. DNA yapısını koruyan nadir besinler sınıfındadır.

 

-Bol miktarda C vitamini içeriği bulunur. Bu özellik ile vücuda faydası büyüktür. Kılcal damarların güçlenmesinde yararlıdır. Buna paralel olarak da kanda ki oksijen dolaşım hızını arttırır.

 

-Etkili bir antioksidan özelliğine ek olarak, serbest radikallerin savunda sisteminde ki hasarlarının giderilmesinde yardımı büyüktür.

 

Cilde zaman zaman güneş ışınları zararlı olabilmektedir. Üzüm çekirdeğindeki yaralı özellik sayesinde bu zararları tedavi etmek mümkün olabilmektedir.

 

-Beyne giden kan damarlarını korumada etkisi büyüktür.

 

Üzüm çekirdeği tüketmek, kanser hastalığına yakalanma riskini azaltmaktadır.

 

-Araştırmalar neticesinde vücutta bulunan toksinleri ve yabancı maddeleri dışarı atmada, üzüm çekirdeği oldukça etkilidir.

 

-Hastalıklarla başa çıkabilmeyi ve bağışıklık sistemini güçlendirmede etkisi büyüktür.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>