fbpx

Süper Besinler

Bu Besinler Nedir Sorusunu Söyle Cevaplayabiliriz.

Marketlerde ve pazarlarda kolaylıkla bulabileceğiniz. Bu süper besinleri neler olduğunu söyle anlatabiliriz. Antioksidan içeri bol olana kakodan,doğal mikrop önleyici tarçına;kalp hastalığının önleyicisi olan ceviz,kan şekerini koruyucusu tatlı patatese kadar oluşan süper besinler.Ve günlük yaşantınızın en yakınından buluna bilecek kurtarıcılar.

Bu süper besinlerin bazıları Uyku sistemini düzenler bağışıklık sisteminizi güçlendirirken bazıları ise vücuda mineral,vitamin sağlarken kimiside hafızayı güçlendirmektedir.Peki bu süper gıdalar nedir.

Kakao: İçerisinde bulundurduğu bol antioksidan  çay ve kırmızı şarap dan daha fazladır. antioksidan vücudun en çok gereksim duyuğu bir kimyasaldır. Antioksidan vücudumuzun bir koruma mekanizmasıdır.

Ceviz: İçerisinde Bol miktarda bulundurduğu omega 3 yağ asitleri sayesinde kalp ve damar hastalıklarını tedavi edici bir özelliğe sahiptir. Buna ek olarak içerisinde bulunan bol lif kaynağı ise sindirim sisteminiz düzenlenmesini sağlar.

Dut: Dut da kakao gibi antioksidan açısından zengindir. Dut saç dökülmesine de karşı kullanılmaktadır. Dut özellikle cilt bakım ürünleri içerisinde de kullanılmaktadır.

Tarçın: Doğal bir mikrop önleyicidir, kan şekerinin düşürülmesinde destek olur, hafızayı geliştirir, metabolizmanın yağı ve şekeri işlemesini düzenlediği için kolesterolün düşürülmesinde etkilidir. 

Badem: Beyin gelişimini destekler, düzenli olarak tüketildiğinde vücudun kolesterol seviyesini düzenler, içerdiği fosfor sayesinde ‘osteoporoz’ gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını önlerken, kemik ve diş yapısının güçlendirilmesinde katkı sağlar.

Böğürtlen: C vitamini açısından oldukça zengindir. Düzenli tüketildiğinde yüksek tansiyonu düşürür, vücudu dinlendirir ve güçlendirir.

Somon: Hafızayı kuvvetlendirir ve beyin fonksiyonlarını iyileştirir, düşük aklorili olması nedeni ile diyet programlarının vazgeçilmezidir, tansiyonu düzenler, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, bağışıklık sistemini güçlendirir, manik depresiflik ya da depresyon gibi ruhsal aksaklıkların giderilmesi için tercih edilir.

Yaban mersini: Kan şekerini düzenler, bol antioksidan içerir, idrar yollarını temizler, görme kaybı gibi aksaklıkların giderilmesinde yardımcıdır, kalbi onarır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir, sindirim sistemini düzenler.

Nar: Yorgunluğu giderir, kolesterol ve şekeri dengeler, kanser hücrelerinin gelişmesine engel olurken, kalp sağlığının korunmasında da yardımcı olur.

Kızılcık: İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskini azaltır, diş çürümelerini, solunum enfeksiyonlarını önler.

Tatlı patates: Kan şekerini düzenler, karaciğer, cilt ve prostat kanseri riskini azaltır, zengin lif ve magnezyum içeriği nedeni ile sindirim sistemi için çok yararlıdır, göz ve karaciğer hastalıklarına karşı son derece yararlıdır.

Karalahana: C vitamini deposudur, erken yaşlanmaya neden olan serbest radikallerin miktarını azaltır, hücrelerin aşınma ve yıpranmasını azaltır veya önler, içerisinde bulundurduğu anti-kanser bileşenlerin enzim aktivitesini harekete geçirmesi sayesinde tümör gelişimini önler ya da büyümeyi yavaşlatır.

Keçiboynuzu: Akciğeri temizler ve antioksidan içeriği kansere yakalanma riskini azaltır, antialerjik ve antibakteriyel özelliği vardır, üst solunum yolu enfeksiyonlarına iyi gelir, yüksek lif içeriği sayesinde mideyi ve sindirim sistemini destekler.

Avokado: Vitamin ve mineral deposudur, bol liflidir bu nedenle sindirim sistemini düzenler, kolesterolü dengeler, göz sağlığını korur.

Kinoa: Glutensiz olup besin değeri yüksektir, tam protein kaynağıdır yani vücudun ihtiyacı olan aminoasitleri sağlar, kilo kontrolünü sağlar, sindirim sistemini düzenler, içerisinde bulunan yüksek miktardaki magnezyum minerali sayesinde damarları rahatlatarak şiddetli baş ağrılarının giderilmesini sağlar.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>