fbpx

Pirinç Diyeti

Sıcak yaz ayları adım adım yaklaşırken pek çok kişi fazla kilolarından kurtulabilmek amacıyla çeşitli diyetleri denemeye başlamaktadır. Farklı diyet seçenekleri arasında yer alan pirinç diyeti ise hiç şüphesiz son zamanlarda pek çok kişinin tercihi olmaktadır. Pirinç diyeti, özellikle vücuttaki fazla suyu çekmesi ve böylece kilo vermeyi hızlandırması ile bilinmektedir. Sağlık açısından birçok faydası olan pirinç diyeti ile kişilerin kolay bir şekilde kilo verebilmeleri mümkün olmaktadır. Bu bağlamda pirinç diyetinin nasıl yapıldığını merak edenlere biraz daha detaylı bilgilendirme yapılabilir.

Pirinç Diyeti

Karbonhidrat ağırlıklı bir besin olan pirinç, içerdiği yağ yakıcı enzimler sayesinde vücuda yerleşen yağ depolarını eritme özelliğine sahipken bol lif miktarı ile de uzun süreli tokluk hissi vermektedir. Pirinç diyeti ise günümüzde pek çok yerde pirinç lapası diyeti olarak da geçmektedir. Oldukça basit kurallara sahip olan bu diyet sayesinde fazla kilo problemi ile mücadele eden kişilerin arzu ettikleri kilolara inebilmeleri mümkün olmaktadır. Hem sağlığını korumak hem de kilo vermek isteyen herkese tavsiye edilebilecek olan pirinç lapası diyeti, vücut için gerekli birçok vitamin, mineral ve aminoasidi barındırması ile de tercih nedenidir.

Pirinç Diyetini Kimler Yapabilir?

Pirinç diyeti, yediden yetmişe herkes tarafından kolaylıkla uygulanabilecek olan diyet çeşitlerindendir. Genellikle pilav şeklinde tüketilen pirinç, aslında pek bilinmese de iyi bir diyet yiyeceğidir ve özellikle vücuttaki fazla suyu atma konusunda büyük bir yardımcı olabilmektedir. Bu nedenle pirinç diyetini, diyete başladığında hızlı bir kilo kaybı isteyen herkesin yapabileceği söylenebilmektedir.

Bunlara ek olarak herhangi bir sağlık problemine neden olmayan pirinç diyeti, düzenli aralıklar ile yeniden uygulanabilmekte ve vücuda hiçbir bir zarar vermemektedir.

Pirinç Diyeti Nasıl Yapılır?

Pirinç diyeti nasıl yapılır diye merak edenlere aşağıda yer alan pirinç lapası tarifini ideal kilolarına inene kadar devamlı uygulayabilecekleri söylenebilir. Kilo vermek isteyen kişiler, pirinç lapası diyetini yaparken bir yandan da ek besinler aldıkları takdirde herhangi bir sağlık sorunu yaşamadan diledikleri kiloya inebilmektedir. Buna göre pirinç lapasının tarifini öğrenmeyi arzu edenlere aşağıdaki ölçülere uygun şekilde pirinç lapasını hazırlayabilecekleri ve diyet menülerine göre tüketebilecekleri söylenebilmektedir.

Pirinç Lapası Tarifi

1 kilogram beyaz pirinç 20 dakika boyunca bol su ile haşlanır. Pirinçler tamamen şiştiklerinde ve suyu içlerine çektiklerinde tencereye arzuya göre kimyon, pul biber, karabiber ve nane ilave edilir. Ilındıktan sonra ise tüketime hazır hale gelir.

Görüldüğü üzere oldukça kolay bir tarif olan pirinç lapası hazırlandıktan sonra ise aşağıdaki listeye uygun bir beslenme düzeni ile 2 gün içerisinde tüketilir.

  • 1. Gün

Sabah: 1 kâse pirinç lapası, 1 bardak yeşil çay

Öğle: 1 kâse pirinç lapası, yağsız salata

Akşam: 1 kâse pirinç lapası, 1 kase yağsız yoğurt

  • 2. Gün

Sabah: 1 kâse pirinç lapası, 1 bardak yeşil çay

Öğle: 1 kâse pirinç lapası, 1 meyve

Akşam: 1 kâse pirinç lapası, yağsız salata

2 günlük olan pirinç diyeti listesi, lapanın taze olarak hazırlanması durumunda ideal kiloya dek devam ettirilebilir. Diyete ek olarak günlük 2 litre civarında su içilmesi ve en az 30 dakikalık hafif tempolu egzersiz yapılması da ayrıca tavsiye edilmektedir.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>