fbpx

Paleolotik Diyet

Paleolotik(paleo) Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleolotik diyet, diğer bir adıyla da, paleo diyeti ilkel çağlara dayanmakta olan bir diyettir. Geçmiş çağlarda yaşayan insanlar gibi zihinde ve sağlıklı olmak amacıyla yapılmakta olan diyet, karbonhidrat tüketimini kısıtlamaktadır. Bilindiği üzere geçmiş devirlerde insanlar genellikle avladıkları hayvanlar vasıtasıyla yaşamlarını sürdürmekteydi. Yani o zamanlarda karbonhidrat içeren yemekler, şekerler, sütler yoktu.

Yapılan araştırmalara göre ise, bu insanların günümüz insanlarına göre son derece sağlıklı olduklarını ve daha uzun süreli yaşadıkları görülmektedir. Paleo diyeti uygulayacak kişiler öncelikle şunu bilmelidirler ki, paleo diyeti zayıflayana kadar değil, bir ömür boyu sürdürülecek olan yaşam tarzıdır. Paleo diyetine başlayacak kişiler kesinlikle karbonhidrat içeren gıdalardan ve nişasta içeren gıdalardan kesinlikle uzak durmalıdır.

Peki karbonhidrat kullanmadan nasıl enerjili kalırım? Bir ömür boyu karbonhidratsız nasıl yaşarım?

Bu diyeti uygulayan kişiler ilk zamanlar bu rahatsızlığı yaşamaktadır. İleriki dönemlerde bu rahatsızlığı yaşamaktadır fakat ileriki dönemlerde meyve ve sebzeler sayesinde bütün bu rahatsızlıklar ortadan kalkmaktadır. Siz de bu diyete başlarken bütün karbonhidrat isteğinizi meyve sebzeler vasıtasıyla bastırın. Kısa bir zaman sonra bu konuda bulunan rahatsızlıklarınız ortadan kalkacaktır.

Paleolotik diyetlerde kişilerin çiy et yemeleri de, önerilmektedir. Eski çağlarda yaşayan kişiler, çiy etler vasıtasıyla gıdalandıkları da bilgiler arasındadır. Ateşin bulunması devrine kadar ki dönemlerde çiy etlerle gıdalanan insanlar, uzun boylu, fit ve son derece sağlıklı oldukları bilinmektedir.

Paleolotik diyet diğer bir önemli şartı ise, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız konusundadır. Günümüzde kişilerin en çok ihtiyaç duydukları hazır yemekler kişilere oldukça büyük zararlar vermektedir. Bu gıdalardan uzaklaşarak sağlığınızı kontrol altına almış olursunuz.

Özellikle; cips, cola, hamburger gibi yiyeceklerden uzaklaşmanız ve kendi hazırlamış olduğunuz gıdalardan beslenmeniz önerilmektedir. Günümüz araştırmalarında da, köyde yaşayan kişilerin daha uzun süreli yaşadığı ve daha geç yaşlandıkları bulguları ortaya çıkmıştır.

Bunun asıl sebebi, bu köylerde yaşayan insanların şehir merkezi ve çevresinde yaşayan insanlara göre paleo diyete daha yakın bir şekilde beslenmeleridir. Paleo diyetin asıl amacı, insanlara sağlıklı bir yaşam sunmaktır.

Yazıyı Oyla
10

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>