fbpx

Obeziteye Dikkat

                        Obezlere Yönelik En İyi Diyetler


İnsan sağlığını riske atan durumlardan biride vücut kilo indeksinin yüksek olmasıdır. Yani vücuttaki yağ oranının fazla olmasıdır. Buda vücutta kilo alımına sebep olmaktadır. Bu kilo artışına sebep olan gıdalar genel olarak fast food yiyecekler ve karbonhidratlı besinlerdir. Bir insanı obez olarak tanımlayabilmemiz için vücut kitle indeksinin 30-40 arası olması gerekir. Vücut kitle indeksi 40-50 arası bir değer ise bu durum morbit obezite yani ölümcül obezite olarak tanımlanır. Vücut kitle indeksinin artmasıyla aşırı kilo problemi dışında kalp ve damar hastalıkları, tansiyon, şeker ve bel ağrıları da yaşanabilmektedir. Bu ağrılar çoğu zaman şiddetli ve insanın yaşamsal faaliyetlerine engel olabilen ağrılardır. Vücutta artan yağ hücreleri iltihaplanmalara da neden olabilmektedir.


                                  Peki, Bu sorunlar Nasıl Çözülebilir?


Öncelikle bu sorunu yaşayan insanların doktor kontrolüne ihtiyaçları vardır. Bu hastalar için en iyi yol zayıflamaktır. Fakat hastaların kontrolsüz zayıflamaları önerilmemektedir. Aşırı kilolu insanlar bu sorunu çözebilmek için öncelikle motivasyona ihtiyaç duyarlar. Buda terapiste ihtiyaç duymaları anlamına gelmektedir. Aşırı kilolu insanlar için zayıflama bir sağlık kazanma yoludur. Zamanla vücutta artan yağlanma ölüme neden olabilmektedir. Bu sorunun çözümü için motivasyondan sonra diyete ihtiyaç duyulur.


                                Diyete Alışmayı Kolaylaştıran Kolay Diyetler


Bu diyete başlayabilmeleri için ilk bir ay alışmalarını sağlayacak kolay diyetler önerilir. Bu diyetler fast food gıdalardan uzak durma ve kalorisi az besinler tüketmektir. Başta tahıl ürünleri olmak üzere meyve yemeleri de tavsiye edilmez. Meyve aşırı şeker içeren bir besindir. Bu hastalar daha çok protein ağırlıklı beslenmeli ve sık yemek yeme alışkanlığından vazgeçmelidir. Su tüketimini arttırmalı ve trans yağ içeren besinlerden uzak durmalıdır. Salata bu hastalar için bir öğün olabilir.


Son yıllarda bu hastalar için uygulanan diğer bir diyet yoğurt diyetidir. Yoğurt kalorisi düşük ve kemik sağlığı açısından önemli bir besindir. Çörek otu ve yoğurt karıştırılarak zayıflamaya yardımcı bir yemek elde edilebilir. Sadece kalorisi az gıdalar tüketmek bu hastalar için bir çözüm olmayabilir. Bu hastalara belli bir kilo verdikten sonra egzersiz yapmaları tavsiye edilmektedir. Basit egzersizler onların kilo verebilmelerine yardımcı olabilir. Yürüyüş bu hastalar için en iyi egzersizlerdendir. Bu hastalar için belli ameliyatlarda mevcuttur. Örneğin tüp mide ameliyatı bunlardan biridir.

Yazıyı Oyla
10

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>