fbpx

Nane Çayının Faydaları

  Nane Çayının faydaları ndan söz etmeden önce nane çayından kısaca söz etmek doğru olacaktır. Nane çayı, çok uzun zamandır insanoğlunun tükettiği Mentha Spicata adlı bitkiden elde edilen Akdeniz bölgesi kökenli bir çaydır. Romalıların bu çayı, vücudu ve zihni rahatlatması için içtikleri bilinmektedir. Nane çayı, hem sıcak hem de soğuk tüketiminde aynı ferahlatıcı etkiyi bırakabilen bir bitki çayıdır. Bazı insanlar bu çayı hazmı kolaylaştırması için yeşil çayın içine nane yaprakları atarak tüketmektedirler. Şimdi birçok faydası olan nane çayının faydalarına hep birlikte bakalım.

Nane Çayının faydaları Nelerdir?

  • Nane çayının faydalarından en bilinenlerinden biri, hem yemekten ötürü hem de diğer nedenlerden dolayı oluşan mide bulantısına iyi gelmesidir.
  • Hazımsızlık, yaşam şeklimizin ayrılmaz bir parçası haline gelen sağlıksız yeme alışkanlığımızın, günümüz dünyasında, neden olduğu en yaygın sağlık sorunlarından biridir. Yeterli miktarda nane çayının içilmesi hazımsızlığın giderilmesinde etkilidir.
  • Mide ağrısı birçok kişinin yaşamını olumsuz etkileyen sorunlardan bir diğeridir. Çoğu kişi yemek sonrasında gaz problemi ya da hazımsızlık sorunluyla mücadele etmektedir. Bu tür durumlarda nane çayı, mide ağrısını kısa sürede rahatlatmasıyla bilinen bir çaydır.

 

  • Hamilelik, mutluluk dışında bazı sağlık sorunlarını da getirmektedir. Bu sağlık sorunlarından biri de hamilelik döneminde sabah bulantılarıdır. Birçok hamile kadın sabah uyandıktan sonra bu tür mide bulantılarıyla mücadele etmektedir. Eğer sıkça bu problemi yaşıyorsanız, sabahları biraz nane çayının yardımıyla bu sorunu çözebilirsiniz.
  • Hirsutizm, kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır ve yüzde, göğüste ve vücudun farklı bölümlerinde ortaya çıkan aşırı kıllanma sorununa verilen addır.  Bu durumun nedeni ise, kandaki erkeklik hormonu seviyesinin yüksek olmasıdır. Bu rahatsızlığın tedavisinde birkaç ilaç olmasına rağmen, yapılan araştırma ve çalışmalar nane çayının bu rahatsızlıkla mücadelede iyi bir seçenek olduğunu ortaya koymaktadır.
  • Nane çayı sağlıkla ilişkili birçok konuda yardımcı olmasının yanında, aynı zamanda rahatlatıcı özelliği olan bir bitki çayıdır. Yorucu bir günün ardından bir fincan nane çayı mükemmel bir rahatlama yöntemi olarak kullanılabilmektedir. Buna ek olarak nane çayı, çok iyi bir gece uykusuna da yardımcı olmaktadır.
  • Nane çayının faydalarından sonuncusu ise astıma iyi gelmesidir. Bilindiği gibi astım hastalığında temel sorun havayollarının mukusla dolmasıdır. Nane çayı, rosmarinik asit içermesinden dolayı, mukusu parçalar ve böylece havayollarındaki tıkanıklık azalır. Bunun yanı sıra nane çayı, astımla birlikte görülen kuru öksürüğü de yatıştırmaktadır.
Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>