fbpx

Ketojenik Diyet

Fazla kilolardan şikâyetçi iseniz ve kilolarınızdan kurtulmak mı istiyorsunuz? Ketojenik diyet le bu sorunlarınızı giderin.

Son zamanların en büyük rahatsızlıklarından obezite, şişmanlık ve fazla kilolardan yakınanlar için önerilen “Ketojenik Diyet” uygulamaları sayesinde fazla kilolar atılmakta, şişman bünyeler normal kilolarına dönerek ve sağlıklı sonuçlar alınmaktadır.  Zayıflamaya ve fazla kiloları atmaya yarayan Ketojenik Diyet uygulamalarıyla oldukça sağlıklı neticeler verirken, bir taraftan da önemli hastalıkların oluşmasını önleyecek hususları ortaya çıkarıyor. Ketojenik Diyet uygulaması ilk başlanıldığında yaygın olan kanser hastalığı tedavisinde ana amaçlı uygulamalardan biri olmaktadır. Vücuttaki kiloların sağlıklı şekilde verilmesini sağlayan Ketojenik Diyet aynı zamanda zayıflama alanlarında tercih edilen diyet türlerinden biridir. Aynı zamanda düşük karbonhidratla beslenmek isteyenler için en ideal diyet tarzıdır.

Kanser amaçlı bir tedavi yöntemi  ketojenik diyet

Ketojenik Diyet kanser hastalarının beslenme aşamasında tedavi amaçlıdır. Epilepsi hastalarına Ketojenik Diyet uygulamaları verilir. Ketojenik Diyet son derece sağlıklı diyet türlerinden olup kilo verme aşamalarında sağlıklı sonuçlarla ve istenen amaca ulaşır. Karbonhidrat açısından oldukça düşük diyet türlerinden biridir. Yağ ve proteinler açısından çok zengin besinler içerir. Karbonhidratlar vücudun glikoz deposudur. Karbonhidrat yönünden oldukça düşüklük göstermesinden ötürü yeterli glikozu bulamaz ve böbrekler vasıtasıyla emilimde bulunan yağ asitlerini üreterek “Keton”ları oluşturur. Bu ketonlar zayıflamada ve yağ yakmada enerji için kullanılır. Uygulanacak Ketojenik Diyet listelerinde kesinlikle yüzde 65 protein, yüzde 30 yağ, yüzde 5 karbonhidrattan oluşmasına dikkat edilmelidir.Başlıca özelliği olan çok düşük karbonhidratlı diyet olmasıyla bilinir. Ancak karbonhidrat bakımından düşük olan her diyet Ketojenik Diyet sayılmaz.

Metabolizmanın dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlıyor

Şeker hastalıklarında vücudun sağlıklı ve dengeli beslenmesini sağlayan oldukça etkili diyet türlerinden biri olmuştur. Diyetin içeriğinde ufak miktarlarda yağlı besinler olsa bile diyet uygulayan kişilerde uzun zamanlı tokluk hissi ve halsizliğin giderilmesi etkileriyle kendisini gösterir.

Ketojenik Diyette karbonhidrat değerlerinin düşük olması gerektiğinden biber, makarna, soğan, domates, pirinç, patates gibi besinlerin ağırlıklı olmasından ötürü bu besinler asla kullanılmamalıdır.

Ketojenik diyet uygulamalarında en önemli hususlardan biri yeşil sebze ağırlıklı olanlara yer verilmeli, bunların en etkin olanları Brüksel Lahanası, Kara Lahana ve normal Lahana bol miktarlarda sık olarak tüketilmelidir. Ketojenik Diyet uygulamalarında sadece yeşil ağırlıklı sebzeler olmamakla birlikte karbonhidrat açısından düşük seviyeye sahip meyvelerin de kullanılması tavsiye edilen besinler arasında gelmektedir. Diyet uygulamaları aşamasında diğer önemli hususlardan biri de tüketilecek olan bu besinlerin tamamen organik ve doğal olanlarını tercihte bulunmak olmalıdır.

Hayvansal gıdalar tüketilmeli

Ketojenik Diyet’te proteinler açısından oldukça zengin bulunan keçi eti, yumurta, sığır eti, balık, dana eti vb. besinlerin tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Diyette proteinden sonra gelen fazla yağ tüketiminde, tüketilecek yağın muhteviyatına göre önem gösteren konulardan biridir. Diyet listelerinde pişirilen yemeklerde kullanılacak yağlarda; fıstık yağı dışında olmak üzere öncelikle Hindistan Cevizi Yağı ve muhtelif sebze yağlarından oluşmalıdır.

Ketojenik Diyet uygulamalarında diyet çikolata tüketenler için az miktarlarda yüksek kakao içerikli çikolataların tüketimi limitleri dâhilinde serbest tutulmaktadır. Bu diyetin uygulanmasında ve uygulama aşamalarında sağlıklı beslenme şekillerinin de öğrenilmesiyle kilo vermeyi amaç edinenler ve fazla kilolardan kurtulmayı hedefleyen kişiler diyet uygulaması sona erdiğinde sağlıklı beslenme tarzının nasıl olduğunu, ne şekilde yapıldığını, neler tüketilmesinin gerektiğini öğrenerek sağlıklı vücutlara sahip oluyorlar.

Ketojenik diyet uygulamasında dengeli beslenmenin yanı sıra uzmanlar ve doktorlar tarafından tavsiye edilen spor aktiviteleri diyet uygulaması sürecinde hızlı şekilde kilo vermeyi ve sıkı bir vücuda sahip olunmasını sağlayan çalışmalardan oluşuyor.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>