fbpx

Karbonhidrat Diyeti

Mevcut kilolarından rahatsızlık duyanlar, sağlıklı beslenmek ve beslenme sırasında kilo almak istemeyenler için en doğal, en sağlıklı çözüm Karbonhidrat Diyeti uygulamasıyla son buluyor. Özellikle yaşı ilerlemiş kişiler aldıkları kilolardan şikâyetçi oluyor. Her gün sorun yaşatan sıkıcı boyutlara gelerek ciddi sıkıntılar yaratıyor. Sağlıklı yaşamdan taraf olan kişilerde uygulanan “Karbonhidrat Diyeti”  olumlu etkiler sayesinde istediği sonuca ulaşıyor. Bu diyet sayesinde kilo vermek isteyenler sanıldığı kadar zorlu süreç geçirmiyor. Karbonhidrat Diyetlerinde yaşamda yemeklerden daha uzak bir şekilde durulması sağlanıyor. Bu diyet sayesinde dengeli beslenme ve aç kalmadan zayıflama sağlıklı bir şekilde yürütülmektedir.

 

En önemli besin değerlerinden biri..karbonhidrat diyeti

Karbonhidrat Diyeti isminden de anlaşılacağı üzere ağırlıklı Karbonhidrattan oluşur. Karbonhidrat çok önemli besin değerlerinden biridir. Enerji kaynağı olarak bilinen Karbonhidratlar vücudun harcadığı enerji miktarından fazla alındığında yağ olarak depolanır ve kilo almaya neden olur. Karbonhidrat Diyeti ise tüm besin maddelerinin karbonhidrat değerleri bilinerek uygulanan diyet türlerinden biridir.  Vücudun günlük alınması gereken karbonhidrat miktarı 60-70 üniteden ibarettir. Uygulanacak Karbonhidrat Diyetinde tüketilmesi gereken besinler vücuda alınması uygun olan doyurucu değerlerden oluşmalıdır. Bu oranlarda alınması gereken besinlerin 40-60 üniteyi geçirilmemesi halinde doyana kadar bu yemeklerden yemek mümkün olacaktır. Karbonhidrat Diyeti’nde iştah kesilmesi, daha az yemek tüketme için başka bir uygulama oluşturulmasına gerek duyulmaz. Karbonhidrat Diyeti uygulaması esnasında en dikkat edilmesi gereken konular arasında şekerli yiyeceklere dikkat edilmesi bu işin olmazsa olmazlarından. Karbonhidrat diyeti uygulayanlar hayatında kullandığı gerekli besinleri çıkarır, yapılan ufak değişikliklerle kısa sürelerde ciddi kilo verimiyle olumlu sonuçlar alır.

Makul ölçülerde besin tüketilmeli

Karbonhidrat Diyeti sayesinde vücutta mevcut uyuyan yağ yakma mekanizmaları harekete geçerek şeker yakıcılar yerine yağ yakıcı düzenekler harekete geçer. Yağ yakıcı olarak yağ kullanılacak olan yerlerde glikoz kullanılır ve mevcut glikojen kaynakları bitirilmez. Meydana gelen durumlarda ise daha yoğun aktivitelerin ortaya çıkmasında gereken yakıtın oluşumunu sağlar.

Karbonhidrat Diyetinde yağ yakıcılar olarak sürekli acıkma hissi ortadan kalkar. Glikojen çabuk tükenmekte olduğundan şeker yakıcılarda vücut açlık sinyalleri gönderir. Tekrar karbonhidrat ihtiyacı hisseder. Yağ yakıcılar vücut için gün boyu devamlı enerji depolar. Depolanmış ve yenilen yağlar daha etkili bir şekilde yakılmış olur.

Karbonhidrat Diyeti iki aşamalı uygulamalardan biridir. Diyet başlandığından itibaren 3 hafta süreyle Karbonhidrat tüketimi 50 gramın altında tutulmalıdır. Bu sayede metabolizma ve vücut glikoz yerine yağlardan elde etmiş olduğu ketonları kullanmaya başlar.

Karbonhidrat Diyeti’nde yenilmesi gereken besinler içinde her türlü et ve süt ürünleri, kuru yemiş ve sebzeler bulunur. Yenilmemesi gereken gıdalar arasında da şekerli besinler, bakliyatlar, nişastalı ürünler, dondurma, baklava ve hamurlu tatlılar bulunur. Diyet süresi boyunca ve diyet uygulaması sonunda bu ürünlerin tüketilmesi tavsiye edilmez. Söz konusu bu besinler yoğun oranda karbonhidrat içerir ve glisemik endeksi oldukça yüksektir.

Diyetin 1’nci evresinde bunlardan kesinlikle uzak durmak gerekir. 2’nci evrede karbonhidrat sınırının arttığı durumlarda düşük glisemik endeksli meyve, baklagil ve bu tür yiyecekler makul ve uygun ölçülerde tüketilebilir. Karbonhidrat Diyeti’nde enerjinin büyük bölümünün yağlardan alınması pozitif etkiler yaratmaktadır. Proteinler aşırı derecede tüketilmez. Etlerde yağlı olanların yenilmesi tercih sebebidir.

Karbonhidrat Diyeti ilk aşamalarında baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik gibi sorunlarla karşılaşılır. İlerleyen zaman içerisinde yağ yakma mekanizması gelişince bu şikâyetler ortadan kalkar. Bu dönem boyunca vücut su kaybı yaşadığından ötürü bol su tüketilmesi lüzumlu ihtiyaçlardan biridir. Hafif tempolu yürüyüşlerle yürümek en sağlıklı spor aktivitesidir. Diyetin en önemli etaplarından biri de lif tüketiminin ayarlanmasıdır. Her gün bol miktarlarda salata ve 150 gram civarında kuruyemiş tüketilmelidir.(Çok yağ içeren fındık, kaju ve badem hariçtir.)

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>