fbpx

Karatay Diyeti

Bugün pek çok televizyon programına konu olan ve özellikle yaz ayları yaklaştıkça gazetelerin diyet ve sağlıklı bölümlerini kapsayan beslenme sistemlerinden birisi olan Karatay Diyeti, katı kurallarına rağmen ülkemizde en yaygın uygulanan diyet çeşitlerinden birisidir. Farklı birçok besin grubuna fazlasıyla yer veren bu beslenme düzeninde uzun süreli ve kalıcı kilo kaybı hedeflenmektedir.

Dr. Canan Karatay’ın uzun yıllar boyunca edindiği bilgi birikimi ve deneyimiyle büyük bir titizlik ile geliştirdiği bu diyet sistemi, az az ve sık sık yeme sisteminden ziyade öğün aralarında belirli bir süre bırakarak vücutta yağ yakımını sağlayan leptin hormonunun salgılanmasına imkân vermek üzerine kuruludur. Canan Karatay’ın kliniğine gelen hastalarına da uyguladığı Karatay Diyeti, belirlenen kurallara uyulması halinde gerçekten de kolay ve keyifli bir şekilde kilo verilmesini mümkün kılabilmektedir.karatay-diyeti

Karatay Diyeti

Geçici değil, kalıcı kilo kaybını hedefleyen Karatay Diyeti, bir yaşam tarzı şeklinde uygulanabilmektedir. Karatay Diyeti’nde sabah kahvaltısı günün en önemli ve en zengin öğünü olarak da bilinmektedir. Yenen yemeklerde miktarın hesap edilmediği bu diyette ‘’Doyana kadar ye’’ prensibi üzerinden hareket edilmektedir. Karatay Diyeti için yasaklı olan besin türleri içerisinde ise bol miktarda karbonhidrat içeren yiyecekler, işlenmiş besinler ve şekerli gıdalar bulunmaktadır. Zira Canan Karatay’a göre yağ olarak depolanan her şey tamamen vücuda alınan fazla miktarda karbonhidrattan kaynaklıdır ve kilo vermek isteyen kişiler karbonhidrat alımını minimuma düşürdükleri sürece kilo verememeleri için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Karatay Diyeti’nde ekmek, hamur işleri ve şeker içeren her şeyin yanı sıra meyve de yasaktır. İçerdiği şeker oranı nedeni ile tüketilmesi tavsiye edilmeyen meyve, çok istenilmesi halinde sabah kahvaltılarında ve sadece 1 porsiyon olacak şekilde tüketilebilmektedir. Bu diyet sisteminde kuruyemişlere ise bolca yer verilmektedir ve özellikle badem, ceviz, fındık ya da tuzsuz fıstık gibi kuruyemişlerin sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karatay Diyetini Kimler Yapabilir?

Karatay Diyeti, fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulmayı düşünen ve bunu yaparken de aç kalmak istemeyen herkes için uygun olabilmektedir. Deneyimli bir sağlıklı beslenme uzmanı olan Canan Karatay tarafından hazırlandığı için de Karatay Diyeti’nin sağlığa zararlı hiçbir etkisinin bulunmadığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Bu nedenle hamile bayanların ya da emziren annelerin dahi Karatay Diyeti’ni rahatlıkla uygulayabilecekleri dile getirilebilmektedir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay Diyeti, belli başlı bazı temel prensipler üzerinden ilerlemektedir. Örnek menüler ile daha detaylı bir şekilde anlaşılabilecek olan bu sistem için 7 günlük beslenme düzeni ise aşağıdaki gibidir:

  • 1. Gün

Sabah: 2 haşlanmış yumurta, siyah zeytin, labne peyniri, yeşil biber ve roka gibi yeşil sebzeler

Öğle: Zeytinyağlı sebze yemeği, yağsız yoğurt

Akşam: Haşlanmış tavuk eti, yeşil salata

  • 2. Gün

Sabah: Tereyağında pişmiş 2 yumurta, labne peyniri, ceviz, fındık, badem, şekersiz bitki çayı

Öğle: Yağsız yoğurt, zeytinyağlı sebze yemeği, yeşil salata

Akşam: Kuzu pirzola, zeytinyağlı sebze yemeği, bol yeşillikli salata

  • 3. Gün

Sabah: 2 yumurta ile hazırlanan omlet, labne peyniri, yeşil biber, zeytin

Öğle: Izgara köfte, yağsız yoğurt, bol salata

Akşam: Bol salata, haşlanmış tavuk eti, tuzsuz ayran

  • 4. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan omlet, labne peyniri, siyah zeytin, ceviz, fındık, badem

Öğle: Bonfile ızgara, zeytinyağlı sebze yemeği, yağsız yoğurt

Akşam: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı sebze yemeği, tuzsuz ayran

  • 5. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan omlet, labne peyniri, ceviz, fındık, badem ve roka gibi yeşil sebzeler

Öğlen: Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, tuzsuz ayran

Akşam: Izgara köfte, bol salata, zeytinyağlı semizotu

  • 6. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan pastırmalı omlet, labne peyniri, bol yeşillik, siyah zeytin, ceviz, badem

Öğle: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu, 1 yemek kaşığı keten tohumu

Akşam: Izgara balık, bol yeşillikli salata, domates, rendelenmiş turp

  • 7. Gün

Sabah: Tuzsuz peynirle ve 2 yumurta ile hazırlanan omlet, domates, zeytin, labne peyniri, ceviz, badem

Öğle: Şiş kebap, çoban salata ve lahana yemeği

Akşam: Izgara balık, bol yeşillikli salata, tuzsuz ayran

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>