fbpx

Hurma Diyeti

Oruç deyince akla ilk gelen yiyeceklerin başında gelen hurma, diyet listelerinde de yerini almaya başladı. Hurma diyeti nin tercih edilmesinin sebebi ise, hızlı kilo vermeyi sağlaması. Esasında bol miktarda doğal şeker ve kalori içermesine rağmen bunu sağlayabilmesinin nedeni ise şu:

Hurmanın lifli yapısı, gıdaların emilimini kısa surede gerçekleştirerek bağırsakların hızlı çalışmasını sağlıyor. Ayrıca hurmanın içeriğinde %20 oranında su var. Hurma zengin içeriği sayesinde diyet yaparken vitamin ve mineral kaybına uğramayı da önlüyor. İçeriğindeki maddeler ise A,B1,C,D vitaminleriyle fosfor, kalsiyum, protein, piridoksin ve magnezyum gibi önemli maddeler…

Ayrıca en yüksek oranda şeker içeren meyve olmasına rağmen tek sayıda yenildiği takdirde vücudun şeker dengesini sağlıyor. Bu şekilde tüketmek, kan şekerinin de yavaş yavaş yükselmesini sağlıyor. Şeker düşmediği için de, ani yeme ve şeker tüketme ihtiyacı da ortadan kalkıyor. Bu özellik de hurma diyeti ni önemli yapan özelliklerden biri…

hurma diyeti

Günde üç öğün, yenilen yemeklerden 1 saat önce 2-3 hurma yiyerek yapılacak hurma diyeti , iştahı keserek öğünlerde az yemenizi sağlıyor. İştahlı yemek kadar hazımsızlık da kilo alma sebeplerinden. Bunu önlemek için ilk önce kabızlığı gidermek gerekiyor. 2 tane hurmayı bir bardak suyun içine koyup sabah aç karnına bu hurmaları yemek kabızlığa şifa oluyor. Hurma, lifli özelliği sayesinde adeta bir müshil ilacı etkisi yaparak dolaylı yoldan zayıflamaya katkı sağlıyor.

Yukarıda verdiğimiz tavsiyeler katı diyet listelerine uyum sağlayamayan kimseler için, kilolarını muhafaza etmeleri yönünde faydalı olabilir. Ancak belirli bir porsiyon tüketimi ile beraber yapılacak hurma diyeti çok daha hızlı kilo vermenizi sağlıyor. Aşağıda yapabileceğiniz çeşitli hurma diyeti listeleri var. Bu listelerden herhangi birini uygulayarak hurma diyeti nin mucizesine şahit olabilirsiniz:

 

HURMA DİYETİ


Hurma diyeti birinci hafta farklı, ikinci hafta farklı biçimlerde uygulanıyor. Menü de bir zayıflama diyeti için zengin içerikli bir menü sayılabilir:

1. HAFTA MENÜSÜ

Kahvaltı : 7 hurma ve 1 bardak süt .

Öğle Yemeği : 7 hurma, ızgarada pişmiş balık, çeyrek ekmek, yağsız salata.

Akşam Yemeği : 7 hurma , 1 bardak süt veya yoğurt , 2-3 adet marul yaprağı. Yemekten 2 saat sonra ise portakal.

 

2. HAFTA MENÜSÜ

Kahvaltı : (İlk haftada olduğu gibi) 7 hurma ve 1 bardak süt.

Öğle Yemeği :7 hurma, 1 bardak süt, sebze çorbası, tavuk göğsü ve çeyrek ekmek.

Akşam yemeği : 7 hurma, 1 bardak süt, 3 yemek kaşığı soya, 1 haşlanmış yumurta, 2 dilim tost ekmeği.

 

2. HURMA DİYETİ LİSTESİ 


Kahvaltıdan 20 dk. önce : 2 bardak su ve 2 hurma.

Kahvaltı : İki parmak kadar peynir, 1 haşlanmış yumurta, 1 dilim tam buğday ekmeği, 5-6 tane zeytin ve çiğ olarak her türlü yeşillik.

Öğle: 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, 1 hurma, 1 kase yoğurt, 1 dilim esmer ekmek.

2 saat sonra : 1 bardak süt, 3 tane hurma ve 10 tane kavrulmamış badem robottan geçirilerek tüketilir.

Akşam: 1 hurma, 1 porsiyon et (kırmızı et, tavuk veya  balık eti), zeytinyağlı salata.

2 saat sonra: 2 hurma ve herhangi bir bitki çayı.

Hurma diyeti ile bünyenizin durumuna göre iki hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 6-7 kilo vermeniz mümkün. Ancak her diyette olduğu gibi hurma diyeti nde de doktora danışarak başlamak şart. Çünkü her yiyeceğin bütün bünyelere etkisi aynı olmayabiliyor.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>