Diyet Listesi https://diyetleriniz.com En Güncel Diyet Listeleri Sat, 07 Jul 2018 12:34:02 +0000 tr-TR hourly 1 https://wordpress.org/?v=4.9.8 https://i2.wp.com/diyetleriniz.com/wp-content/uploads/2017/02/cropped-onlinelogomaker-021017-1940-0483.png?fit=32%2C32&ssl=1 Diyet Listesi https://diyetleriniz.com 32 32 124108752 Etkili ve Pratik Diyet Tavsiyeleri https://diyetleriniz.com/etkili-pratik-diyet-tavsiyeleri/ https://diyetleriniz.com/etkili-pratik-diyet-tavsiyeleri/#respond Sun, 13 Aug 2017 16:21:47 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=504 Etkili ve pratik bir şekilde diyet yapmak isteyen kişiler öncelikle doğal olmayan diyetlerden kaçınmalıdır. Doğal olmayan diyetler, insanları çok hızlı bir şekilde zayıf olmalarına neden olsa da, sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Bu gibi sorunları karşılaşmamak için diyet uzmanları tarafından önerilmekte olan doğal diyetleri seçmelisiniz. Adından oldukça zor bir diyet olarak gözükse de, doğal diyetleri […]

The post Etkili ve Pratik Diyet Tavsiyeleri appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Etkili ve pratik bir şekilde diyet yapmak isteyen kişiler öncelikle doğal olmayan diyetlerden kaçınmalıdır. Doğal olmayan diyetler, insanları çok hızlı bir şekilde zayıf olmalarına neden olsa da, sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Bu gibi sorunları karşılaşmamak için diyet uzmanları tarafından önerilmekte olan doğal diyetleri seçmelisiniz.

Adından oldukça zor bir diyet olarak gözükse de, doğal diyetleri yapmak oldukça kolaydır. Doğal diyet yapan kişilerin dikkat etmesi gereken tek şey günlük olarak yedikleri ve alışkanlıklarıdır.

Etkili ve Pratik Diyet Tavsiyeleri

Zayıflamanın en başlıca şartı olan spor doğal zayıflamanın da en önemli şartıdır. Doğal olarak zayıflamak isteyen kişiler günlerinin 1 saatini spora ayırarak zayıflama süresini kısaltabilirler. Spor salonlarında yapılan egzersizlerin yanı sıra evlerde yapılabilecek çeşitli egzersizler de vardır. Bu egzersizleri düzenli bir şekilde tekrarlamanız, sizin yararınıza olacaktır.

Gün içerisinde düzenli olarak su içmeniz sayesinde metabolizmanız dengelenecektir. Zayıflamanın karşısını alan metabolizmanın yavaş çalışması sorunu su sayesinde çözülmektedir. Su ile diyet yapmayan kişiler oldukça büyük sorunlarla karşılaşmaktadır. Özellikle yemeklerden önce 1,5 su bardağı su içmeniz önerilmektedir. Bu sayede yemekleri daha kolay bir şekilde sindirebilirsiniz.

Yemeklerinizde porsiyonları azaltmanız ve yemeklerde bulunan ağır gıdalardan uzaklaşmanız zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Yemeği kendi yapan kişilerde yemek isteğinin daha az olduğu görülmektedir. Bu konuda birçok kişi yemeğin kokusuyla doyduklarını ve yemek yemek istemediklerini belirtmektedir.
Kendinize çeşitli aktiviteler bularak daha fazla hareket edin. İster ev içinde isterseniz de diğer yerlerde çeşitli aktiviteler edinebilirsiniz. Bu sayede fark etmeden spor yapmış olacaksınız.

Gün içerisinde meyve veya sebzelerle beslenebilirsiniz. Fakat bu noktada birçok kişinin yapmış olduğu bazı yanlışlar vardır. Bu yanlışlardan en önemlisi ise, salatalarda ağır sosların kullanılmasıdır. Hazırlamış olduğunuz ağır soslu salatalar, kilo vermenizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle ağır soslu gıdalardan kaçınmanız önerilmektedir.

Yemek tabaklarınızın koyu renkte olmasına dikkat edin. Koyu renkte olan tabakların yemek yeme isteğinin azalmasına ve doygunluk hissi vermesine neden olduğu, yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir. Doğal bir şekilde zayıflama konusunun en büyük tiolarından biri de budur.

The post Etkili ve Pratik Diyet Tavsiyeleri appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/etkili-pratik-diyet-tavsiyeleri/feed/ 0 504
Kolay Zayıflama Yöntemleri https://diyetleriniz.com/kolay-zayiflama-yontemleri/ https://diyetleriniz.com/kolay-zayiflama-yontemleri/#respond Thu, 10 Aug 2017 18:41:04 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=494 Kolay zayıflama olgusu öncelikle kişilerin psikolojik olarak kendilerini hazırlamalarıyla daha kolay bir şekilde gerçek olabilmekte. Kişilerde görülmekte olan kendilerine güvensizlik ve ben yapamam duygusu onların aşırı kilolarıyla hayata devam etmelerine neden olmaktadır. Günümüzde birçok diyetisyen kişilere diyet listesi hazırlamadan önce onları psikolojik olarak belirli seanslar vasıtasıyla hazırlamaktadır. Bu altyapıyı kendinde oluşturabilen kişiler kolay bir şekilde […]

The post Kolay Zayıflama Yöntemleri appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Kolay zayıflama olgusu öncelikle kişilerin psikolojik olarak kendilerini hazırlamalarıyla daha kolay bir şekilde gerçek olabilmekte. Kişilerde görülmekte olan kendilerine güvensizlik ve ben yapamam duygusu onların aşırı kilolarıyla hayata devam etmelerine neden olmaktadır. Günümüzde birçok diyetisyen kişilere diyet listesi hazırlamadan önce onları psikolojik olarak belirli seanslar vasıtasıyla hazırlamaktadır. Bu altyapıyı kendinde oluşturabilen kişiler kolay bir şekilde zayıflayabilmektedir.

1)Yemeklerden Önce Su İçin

Su, insan hayatının vazgeçilmezidir. Yapılan araştırmalara göre su sayesinde kişilerin metabolizması normal bir seviyeye gelmekle beraber, aynı zamanda vücudun çeşitli yerlerinde oluşabilecek tıkanıklıklar giderilmektedir. Her yemekten önce su tüketmeniz yemek yerken vücudunuzda yaranabilecek metabolizma rahatsızlıklarını gidermektedir.kolay zayıflama

2)Yemeklerinizi Ağır Gıdalardan Arındırın

Özellikle salatalarda kullanılmakta olan ağır soslar kişilerin metabolizmasının zayıflamasına ve kilo almalarına neden olmaktadır. Kişiler bu salataları sağlıklı olarak görse de, aslında bu ağır soslar kişilerin metabolizmalarını yavaşlatmaktadır. Metabolizmanın yavaşlaması ise kişilerin hızlı bir şekilde kilo almasına neden olmaktadır. Diğer bütün yemeklerinizde de aynı şekilde ağır gıdalar kullanmamanız, metabolizmanızda oluşabilecek rahatsızlıkların aradan kalkmasını sağlayacaktır.

3)Egzersiz Yapın

Dilerseniz evde, dilerseniz de spor salonlarında zayıflamak için çeşitli egzersizler yapabilirsiniz. Bu egzersizler sayesinde hem metabolizmanız normal bir şekilde çalışmış olacak, hem de, gelecekte kusursuz bir fiziğe sahip olmanın ilk adımlarını atmış olacaksınız. Egzersizler ve spor yapmak zayıflamanın en önemli maddesi olup, zayıflamada oldukça büyük bir etken sağlamaktadır.

4)Siyah Çikolata Yiyin

Ara öğünlerde özellikle tatlı sevenler, bu ihtiyaçlarını siyah çikolata ile karşılayabilirsiniz. Özellikle pasta ve kurabiye seven kişiler bu ihtiyaçlarını siyah çikolata ile giderebilirler. Sütlü ve beyaz çikolatalardan kesinlikle uzak durmalısınız. Fazla kalorilere elveda demek için bütün bu alışkanlıklarınızın yerini siyah çikolata almalıdır.

5)Normale Göre Daha Fazla Hareket Edin

Normale göre daha fazla hareket etmeniz, kalorilerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. Örneğin günlük olarak yürüyüşe çıkabilirsiniz. Veya sabahları bisiklet turu yapabilirsiniz. Bütün bunlar sayesinde daha kısa bir sürede daha fazla kilodan kurtulmak mümkün.

The post Kolay Zayıflama Yöntemleri appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/kolay-zayiflama-yontemleri/feed/ 0 494
Glütensiz Diyet https://diyetleriniz.com/glutensiz-diyet/ https://diyetleriniz.com/glutensiz-diyet/#respond Mon, 07 Aug 2017 17:47:47 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=486 Glutensiz Beslenme Nedir? Gluten Diyeti Örneği Bu yazımızda, glutensiz beslenme nedir ve örnek gluten diyeti hakkında tüm detaylara yer vermeye çalıştık. Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca, herkesin faylanması için sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirseniz çok seviniriz. Daha çok kişiye bu bilimsel önerileri ulaştırmış oluruz. Gluten Nedir? Yaşam ve çevre koşullarının değişmesi ile […]

The post Glütensiz Diyet appeared first on Diyet Listesi.

]]>

Glutensiz Beslenme Nedir? Gluten Diyeti Örneği

Bu yazımızda, glutensiz beslenme nedir ve örnek gluten diyeti hakkında tüm detaylara yer vermeye çalıştık. Sorularınız olursa, yazının altına yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca, herkesin faylanması için sosyal medya paylaşım tuşlarından paylaşabilirseniz çok seviniriz. Daha çok kişiye bu bilimsel önerileri ulaştırmış oluruz.

Gluten Nedir?

Yaşam ve çevre koşullarının değişmesi ile birlikte beslenme alışkanlıkları da değişmektedir. Besin tüketim alışkanlıkları farklılık göstermesine rağmen tahıl grubundaki gıdaların beslenmedeki önemi yerini korumaktadır. Bu yüzden bulgur, pirinç, ekmek gibi tahıl grubundaki besinlerin tüketiminin vücuda etkileri en sık araştırılan konular arasındadır.

Gluten; kısaca tahıllarda bulunan proteinlere verilen isim olarak tanımlanabilir. Tahıllardaki depo proteinleri etanolde çözünebilen prolaminler ve polimerik gluteninler olmak üzere başlıca iki gruba ayrılmaktadır. Prolaminler; buğdayda gliadinler, çavdarda sekalinler, arpada hordeinler, yulafta aveninler olarak adlandırılmaktadır. Gluten proteinleri ise tahıl tanesindeki depo proteinlerin prolaminler alt sınıfına dahildir. Tahıl grubunun önemli bir üyesi olan buğdayın toplam proteinlerinin %80-85’ini gluten proteinleri oluşturmaktadır. Gluten proteinleri monomerik gliadinler ve polimerik gluteninler olmak üzere iki farklı türdedir. Yapılan araştırmalarda çölyak hastalarında gliadinin toksit; polimerik gluteninlerin ise daha az toksik olduğu bulunmuştur.

Tahıl grubunun proteini olan glutenin besinlerin yapısı üzerinede de etkisi vardır. En fazla etkisi ekmek kalitesi üzerinedir. Gluten hamurun özelliğinden ve ekmeğin ağsı yapısından sorumludur. Özellikle ekmeğin kabarma evresinde bu yapı çok önemlidir. Bu yapı gluten olmadığında oluşamaz ve ekmek mayalanmaz. Gluten havanın ve mayalar tarafından oluşturulan karbondioksit gazının hamur içinde tutulmasını sağlar ve bu sayede ekmek kabarır. Aynı zamanda ekmeğin gözenekli yapısının oluşmasına da katkısı vardır. Peki, glutensiz beslenme nedir?

Glutensiz Beslenme Nedir?

Gluten mide ve bağırsak kanalı yoluyla sindirimi kolay olan bir protein çeşitidir. Fakat gluten bazı bireylerin bağırsak sisteminde hassasiyet yaratabilir ve sindirilemeyebilir. Şişkinlik, hazımsızlık, baş ağrısı ve gaz şikayeti gibi sağlık problemeleri yaşanabilir. Glutenin sindirilememesi durumu ise Çölyak hastalığı olarak tanımlanır. Çölyakta glutenin ince bağırsağın zarlarına olumsuz etkileri vardır. Daha sonra oluşan bu zarar besinlerin emilimini de olumsuz etkiler.

Sağlık problemlerinin yaşanmaması ve besin maddelerinden vücudunun yararlanabilmesi için bağırsak hassasiyeti bulunan kişilerin beslenmesinden gluten içeren besinler çıkartılmalıdır ve glutensiz beslenme planı oluşturulmalıdır. Semptomlar geçene ve bu sağlık sorunları tekrarlamayana kadar glutensiz beslenme uygulanmalıdır.

Glutensiz beslenme programında dikkat edilmesi gereken besinler nelerdir. Glutensiz beslenme planında uzak durulması gerekenler gıdalar:

 • Buğday, arpa, çavdar veya yulaf unlarından hazırlanan ekmek, bisküvi, kek ve pasta gibi besinler
 • Sosis, salam, hazır çorbalar gibi gıdaların tüketimine dikkat edilmedir. Bu tarz ürünlerde gluten; inceltici, tekstür geliştirici, su veya yağ tutucu olarak görev yapmaktadır.
 • Ayrıca buğday nişastası ve gluten bazı ilaçların yapısında da yer alabilmektedir. Bu besinler de tüketilmeden önce içeriğine dikkat edilmelidir.

Gluten İçeren Yiyecekler Nelerdir?

Aşağıda maddeler halinde yazılmış besinler farklı miktarlarda gluten içermektedir. Glutensiz beslenme programında bu besinler tercih edilmemelidir, yani uzak durulmalıdır.

 • Buğday, arpa, çavdar ve yulaf gluten içeren tahıl grubu besinler arasındadır. Glutensiz beslenme programında bu besinlerden uzak durulması gerekir. Ancak bazı durumlarda ve bireylerde vücutta tolere edilebilme durumuna göre yulaf tüketimi tercih edilebilir. Buğday unları farklı besinlerin içeriğinde bulunabilir ve unun işleniş şekline göre farklılık gösterebilir.
 • Vitamin ve mineraller ile zenginleştirilmiş unlar
 • Pastanelerde satılan kek, poğaça, börek gibi hamur işleri
 • Tam buğday unu, graham unları, kepekli uni galeta unu
 • Hazır çorbalar, hazır bulyonlar
 • Müsli, kahvaltılık gevrekler, baharatlı pirinç karışımları ve krakerler
 • Malt, malt aroması içeren bira, votka gibi içecekler
 • İrmik, makarna, noodle bulgur, şehriye ve kuskusta da öğütülmüş buğday parçaları bulunmaktadır.

Glutensiz Gıdalar Nelerdir?

Glutensiz beslenme ve gluten diyeti programında aşağıdaki besinleri veya gıdaları rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

 • Taze meyve ve sebzeler
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek, soya fasulyesi, barbunya gibi bakliyat çeşitleri
 • Fındık, ceviz, badem gibi işlenmemiş kabuklu kuruyemişler
 • Süt, peynir, yoğurt, kefir, ayran gibi az yağlı süt ve süt ürünleri
 • Yumurta, tavuk, kırmızı et, hindi eti, balık ve diğer deniz ürünleri gibi protein kaynakları
 • Patates, mısır, pirinç, karabuğday, kinoa, teff, keten ve chia tohumu gibi tahıl grubunda yer alan besinler
 • Mısır, soya, pirinç, patates ve fasulyeden yapılmış glutensiz unlar
 • Mısır nişastası ve patates nişastası
 • Tüm katı ve sıvı yağlar
 • Toz şeker, beyaz şeker ve esmer şeker

Gluten İntoleransı Nedir?

Gluten intoleransının ilk olarak 1980 yılllarında tanımlanmaya ve bildirilmeye başlamıştır. Özellikle son birkaç yıldır da görülme sıklığı ve üzerine yapılan araştırmaların sayısı artmıştır. Gluten intoleransı, çölyak dışı gluten duyarlılığı olarak da tanımlanmaktadır. Gluten intoleransının nedenleri tam olarak bilinmemekle birlikte çölyak hastalığından daha fazla ve sık görüldüğü düşünülmektedir. Özellikle çölyak hastalığı ile benzerlik gösteren gluten intoleransının ayrıca bir tanımı bulunmamaktadır.

Çölyak hastalığı ve buğday alerjisi teşhisi bulunmayan bireylerin, beslenme programlarından gluten içeren gıdaların çıkarılması ile şikayetler geriliyorsa ve bu besinler tekrar tüketildiğinde yeniden aynı şikayetler görülüyor ise gluten intoleransı var denilebilir. Bu yüzden kişiler gluten intoleransı bulunup bulunmadığını da gözlem ve deneme yolu ile tahmin edebilir. Yasaklı besinler tüketilmediğinde semptomlar geçiyorsa ve bu besinler tekrar tüketildiğinde aynı rahatsızlıkların görülüp görülmediğine dikkat edilmelidir. Semptomlar tekrarlıyorsa, glutensiz beslenme veya gluten diyeti programı uygulanmalıdır.

Gluten İntonleransının Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Anlaşılır?

Gluten intoleransının belirtileri hem çölyak hastalığına hem de irritabl bağırsak sendromuna benzemektedir. Bu yüzden tanısında gluten ile ilişkili hastalıklardan ve irritabl bağırsak sendromundan faydalanılabilir. Bireyler sağlık durumlarını gözlemleyerek de gluten intoleransları olup olmadıkları hakkında fikir sahibi olabilir.

Gluten içeren besinler tüketildiği zaman kişilerin kendilerinde fark edebileceği sağlık sorunları sık yaşanmaktadır. Karın ağrısı, ishal, kabızlık, bulantı, kusma, baş ağrısı, görmede bulanıklık, ellerde ve ayaklarda uyuşma hissi, yorgunluk hali ve kilo kaybı gluten içeren besinlerin tüketimi sonrasında en sık yaşanan sağlık sorunları arasındadır. Bu sağlık sorunlarının glutenli besinler tüketildikten sonra sık görülmesi gluten intoleransının belirtisi olabilir. Gluten içeren besinler tüketildiğinde görülen semptomlar gluten intoleransının anlaşılmasında önemlidir. Yaşanan sağlık sorunlarının glutensiz beslenme düzeninde de görülüp görülmediğine dikkat edilmesi gerekir. Gluten içeren diyete tekrar başlandığında semptomların yeniden görülmesi gluten intoleransının varlığına dair önemli bir tanı kriteri sayılabilir. Bu tip durumlarda glutensiz beslenme ve gluten diyeti programı uygulanmalıdır.

Glutensiz Beslenme Programında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Glutensiz beslenmede kontaminasyon sık yaşanabilir ve bu durum sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Bu yüzden kullanılan malzemelere ve araç-gereçlere daha fazla özen gösterilmelidir. Örneğin buğday unu ile hazırlanmış mutfak malzemeleri iyice temizlendikten sonra tekrar kullanılmalıdır.
 2. Glutensiz ve gluten içeren besinler farklı yerler bulunmalıdır ve yan yana saklanmamalıdır.
 3. Yemek pişirme ve depolama alanları iyi temizlenmeli ve besinlerin birbiri ile karışması önlenmelidir.
 4. Dışarıda yemek yenilecek ise menüler özenle incelenmeli ve yemeğin içeriğine dikkat edilmelidir.
 5. Gluten intoleransı bulunan bireylerin özellikle dışarıda yemek yemeleri zor olabilir. Bu yüzden daha çok ızgara et, tavuk, balık gibi ana yemeklerin yanında buğulama sebze, yoğurt ve salata çeşitleri tercih edilebilir.

Glutensiz Diyet Yapanlar Ayda Ortalama Kaç Kilo Verir?

Yapılan çalışmalarda normal beslenme ile glutensiz beslenme arasında ağırlık kaybında belirli bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Günümüzde gluten intoleransı bulunmadığı halde glutensiz beslenme ve gluten diyeti tercih eden birey sayısı artmaktadır. Ancak glutensiz beslenme; genel sağlığın iyileştirilmesinde, gelişmiş bağırsak sağlığında ve fiziksel performansın artırılmasında doğrudan etkisinin bulunduğuna dair yeterli kanıt bulunmamaktadır.

Glutensiz beslenme programının hızlı ve kalıcı ağrılık kaybında; yani zayıflamada doğrudan etkisi yoktur. Ancak, gluten diyeti yani glutensiz diyet programı ile 1 ayda ortalama 4-5 kg ağırlık kaybının olması beklenir. Önemli olan bu süreçte kaybedilen kilonun kalıcı olması, tekrar geri alınmamasıdır. Zayıfladıktan sonra geri kilo alınmaması kaybedilen kilonun çoğunlukla yağdan olduğunun göstergesi sayılabilir. Hem fiziksel hem de zihinsel açıdan sağlıklı olanın yavaş ve kalıcı kilo kaybı olduğu unutulmamalıdır.

Glutensiz beslenme planında etiket okuma alışkanlığı mutlaka edinilmelidir. Paketli ürünün gluten içermemesi o ürünün direkt sağlıklı olduğu anlamına gelmemektedir. Etiket okumanın bu noktada birçok yararı vardır. Besinin içeriğinde bulunan yağ ve şeker değerlerine özellikle dikkat edilmelidir. Bu değerler ürünün kalorisini de önemli derecede etkilemektedir. Kalori kontrolünün yapılabilmesi için ürünün besin içeriğine ve katkı maddelerine dikkat edilmelidir.

Glutensiz Beslenmenin Zararları Var Mıdır?

Glutensiz beslenme veya gluten diyeti pek çok besinin tüketimi sınırlandırılır ve beslenme düzeninden çıkartılır. Yasaklanan bu besinlerden en önemlisi de tahıl grubunda bulunan ekmektir. B grubu vitaminden zengin olan ekmek çeşitleri özellikle bilişsel sağlık ve sinir iletimi için önemlidir. B vitaminlerinin yetersizliğinde unutkanlık, yorgunluk ve halsizlik hali çok sık görülebilir. Ekmek çeşitleri aynı zamanda iyi bir lif kaynağıdır. Midede doygunluk hissinin oluşmasında ve bağırsakların düzgün çalışmasında önemli rolleri vardır.

Glutensiz beslenme veya gluten diyeti uygulandığında vücutta tiamin, niasin, B2 vitamini, riboflavin ve folat eksikliği görülebilir. İlerleyen dönemlerde daha büyük sağlık sorunlarının yaşanmaması için beslenme planından çıkartılan besinlerin yerine aynı besin değerine sahip gıdalar eklenmelidir. Örneğin diyet planında glutensiz ekmek, karabuğday, kinoa ve keten tohumu gibi tahıl çeşitleri yer alabilir.

Glutensiz Diyet Neden Önemli?

Gluten intoleransının görüldüğü durumlarda yaşanan sağlık sorunları kişileri hem fiziksel hem de psikolojik açıdan olumsuz yönde etkileyebilir. Bağırsak ve sindirim sorunlarının sık yaşanması kişileri toplu ortamlarda rahasız edebilir. Baş ağrısı ve bulanık görme de sık görülen şikayetler arasındadır. Bu durum kişilerin ruh halini ve psikolojik durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Yaşanan bütün bu sağlık problemleri çalışma ve öğrenim hayatında konsantrasyon azlığı, dikkatsizlik ve unutkanlık gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Glutensiz beslenme ve gluten diyeti planının uygulanması özellikle bu bireyler için daha fazla önem taşımaktadır.

Glutensiz Diyetin Püf Noktaları

Glutensiz beslenme ve gluten diyeti uygularken dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar:

 1. Glutensiz beslenme, yaşanan sağlık sorunlarının giderilerek doğru sonuçların alınabilmesi için tüketilen besinlerin içeriğine özen gösterilmelidir.
 2. Hazır gıdalar tüketilmeden önce etiketlerinde glutensiz ibaresinin yazılı olup olmadığına dikkat edilmelidir.
 3. Riski minimuma indirmek için dışarıda hazırlanan yemeklerden ve hazır gıdalardan olabildiğinde uzak durulmalıdır. Yemek tüketimi dışarıda olacak ise olabildiğince et ve sebze yemeklerinden tercih edilebilir. Gluten içerme olasılığı yüksek olan çorbalardan uzak durulabilir.
 4. Makarna, kuskus, bulgur pilavı ve beyaz unun bulunduğu yemek çeşitleri tercih edilmemelidir.
 5. Gluten diyeti uygularken yetersiz lif alımında kabızlık şikayeti görülebilir. Bu durumu önlemek için ara öğünlerde lif açısından yüksek elma, armut, şeftali, kuru kayısı ve kuru erik gibi besinler tüketilebilir.
 6. Yulaf tüketilmek isteniyor ise ilk olarak az miktarda tüketilerek denenmelidir. Kabızlık, ishal, şişginlik, karın ağrısı, baş ağrısı gibi gluten intoleransının belirtileri gözlemleniyor ise yulaf tüketiminden de uzak durulması gerekir.

1 Haftalık Gluten Diyeti Örneği

Kahvaltı:        

 • 1 dilim beyaz peynir
 • 1 adet haşlama veya tavada yumurta
 • 4 adet zeytin + Domates- Salatalık
 • 1-2 dilim glutensiz ekmek

Kuşluk:

 • 1 porsiyon taze meyve + Bitki çayı

Öğlen:

 • 100-120 gr Izgara et/tavuk veya 1 porsiyon bakliyat yemeği
 • 1 bardak ayran
 • Mevsim salata
 • 3 kaşık pirinç pilavı veya 1 dilim glutensiz ekmek (25 gr)

İkindi: 

 • 1 porsiyon taze meyve + 2 adet ceviz içi

Akşam:   

 • 1 porsiyon sebze yemeği
 • 1 kase yoğurt
 • 1-2 dilim glutensiz ekmek

Gece: 

 • 1 bardak süt + 5-6 adet çiğ badem

Glutensiz Beslenme ve Gluten Diyeti İçin Öğün Önerileri

Kahvaltı öğünü için;

 • 2 dilim glutensiz ekmeğe yapılmış kaşar peynirli yağsız tost
 • Dereotlu ve peynirli omlet + 1 dilim glutensiz ekmek
 • 1 adet haşlama yumurta + 2 adet burgu peynir + 5 adet zeytin + 1 dilim glutensiz ekmek
 • 1 bardak yarım yağlı süt + 1 yemek kaşığı chia tohumu + 6-8 adet çilek veya 2 dilim ananas
 • 2 dilim beyaz peynir + 1 dilim hindi füme ve mevsim yeşillikleri ile yapılmış glutensiz ekmekten sandviç
 • 1 bardak süt + 1 adet muz + 6-8 adet çiğ badem veya fındık

Ara öğünler için;

 • 1 bardak süt + 1 adet kuru incir veya 2 adet kuru kurma
 • 1 porsiyon meyve + 2 adet ceviz içi ile Yeşil çay
 • 1 küçük çay bardağı tuzsuz leblebi + 1 yemek kaşığı kuru üzüm ile Beyaz çay
 • 1 kase yoğurt + 1 porsiyon meyve + toz tarçın eklenebilir

Öğlen veya akşam öğünleri için;

 • 1 kase unsuz yapılmış sebze çorba + 100 gr ızgara köfte + Salata ve Ayran
 • 1 porsiyon kıymalı sebze yemeği + Bol yeşillikli salata + 3 kaşık pirinç pilavı
 • 1 porsiyon bakliyat yemeği + 2 kaşık pirinç pilavı + 1 kase cacık
 • Haşlanmış nohut veya mercimek ile yapılmış zeytinyağlı salata + Ayran
 • 1 kepçe unsuz sebze çorba + Izgara balık + Mevsim salata
 • Zeytinyağlı sebze yemeği + 1 kase yoğurt + 1 dilim glutensiz ekmek
 • 100-120 gr ızgara kırmızı et veya tavuk + 1 dilim glutensiz ekmek + 1 kase yoğurt
 • 3 kaşık haşlama kinoa/karabuğday + 2 kaşık nar eklenmiş mevsim salata + Ayran

Gluten Diyeti ve Glutensiz Beslenme İçin Detoks Tarifler

Sarı Detoks İçecek

Malzemeler:

 • 3 dilim ananas
 • 1 bardak demlenmiş yeşil çay
 • 1 tatlı kaşığı chia tohumu
 • 1 fındık büyüklüğünde taze zencefil
 • 5-6 dal taze nane

Yapılışı: Bütün malzemelere 1 çay bardağı ılık su eklenip blenderdan geçirilmesi gerekir.

Yeşil Detoks İçecek

Malzemeler:

 • 1 adet yeşil elma
 • 1 adet salatalık
 • 4-5 dal maydanoz
 • 1 bardak demlenmiş beyaz çay
 • 1/2 çay kaşığı toz zencefil
 • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Yapılışı: Bütün malzemelere 1 çay bardağı ılık su eklenip blenderdan geçirilmesi gerekir.

Kimler Glutensiz Beslenme Diyeti Uygulamamalı?

Glutensiz beslenme diyeti zayıflama amacından ziyade tedavi amaçlı uygulanmalıdır. İshal, karın ağrısı, kabızlık, şişkinlik, baş ağrısı gibi şikayetler çok sık yaşanıyorsa bu semptomların giderilmesi amaçlı glutensiz beslenme planları denenebilir. Gluten içeren besinlerin çoğunluğunun B grubu vitaminlerinden ve posadan zengin olduğu unutulmamalıdır. Hem bilişsel fonksiyonlar hem de bağırsak sağlığı için bu vitaminlerin önemi fazladır. Bu yüzden gluten hassasiyeti görülmüyor ise gelişme çağındaki gençler, çocuklar, hamileler, yaşlılar ve çok zayıf bireyler gluten diyeti uygulamamalıdır.

KAYNAK : Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

 

The post Glütensiz Diyet appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/glutensiz-diyet/feed/ 0 486
Paleolotik Diyet https://diyetleriniz.com/paleolotik-diyet/ https://diyetleriniz.com/paleolotik-diyet/#respond Mon, 07 Aug 2017 17:21:13 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=482 Paleolotik(paleo) Diyet Nedir? Nasıl Yapılır? Paleolotik diyet, diğer bir adıyla da, paleo diyeti ilkel çağlara dayanmakta olan bir diyettir. Geçmiş çağlarda yaşayan insanlar gibi zihinde ve sağlıklı olmak amacıyla yapılmakta olan diyet, karbonhidrat tüketimini kısıtlamaktadır. Bilindiği üzere geçmiş devirlerde insanlar genellikle avladıkları hayvanlar vasıtasıyla yaşamlarını sürdürmekteydi. Yani o zamanlarda karbonhidrat içeren yemekler, şekerler, sütler yoktu. […]

The post Paleolotik Diyet appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Paleolotik(paleo) Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?

Paleolotik diyet, diğer bir adıyla da, paleo diyeti ilkel çağlara dayanmakta olan bir diyettir. Geçmiş çağlarda yaşayan insanlar gibi zihinde ve sağlıklı olmak amacıyla yapılmakta olan diyet, karbonhidrat tüketimini kısıtlamaktadır. Bilindiği üzere geçmiş devirlerde insanlar genellikle avladıkları hayvanlar vasıtasıyla yaşamlarını sürdürmekteydi. Yani o zamanlarda karbonhidrat içeren yemekler, şekerler, sütler yoktu.

Yapılan araştırmalara göre ise, bu insanların günümüz insanlarına göre son derece sağlıklı olduklarını ve daha uzun süreli yaşadıkları görülmektedir. Paleo diyeti uygulayacak kişiler öncelikle şunu bilmelidirler ki, paleo diyeti zayıflayana kadar değil, bir ömür boyu sürdürülecek olan yaşam tarzıdır. Paleo diyetine başlayacak kişiler kesinlikle karbonhidrat içeren gıdalardan ve nişasta içeren gıdalardan kesinlikle uzak durmalıdır.

paleo-diyet
Peki karbonhidrat kullanmadan nasıl enerjili kalırım? Bir ömür boyu karbonhidratsız nasıl yaşarım?

Bu diyeti uygulayan kişiler ilk zamanlar bu rahatsızlığı yaşamaktadır. İleriki dönemlerde bu rahatsızlığı yaşamaktadır fakat ileriki dönemlerde meyve ve sebzeler sayesinde bütün bu rahatsızlıklar ortadan kalkmaktadır. Siz de bu diyete başlarken bütün karbonhidrat isteğinizi meyve sebzeler vasıtasıyla bastırın. Kısa bir zaman sonra bu konuda bulunan rahatsızlıklarınız ortadan kalkacaktır.

Paleolotik diyetlerde kişilerin çiy et yemeleri de, önerilmektedir. Eski çağlarda yaşayan kişiler, çiy etler vasıtasıyla gıdalandıkları da bilgiler arasındadır. Ateşin bulunması devrine kadar ki dönemlerde çiy etlerle gıdalanan insanlar, uzun boylu, fit ve son derece sağlıklı oldukları bilinmektedir.

Paleolotik diyet diğer bir önemli şartı ise, hazır ve işlenmiş gıdalardan uzak durmanız konusundadır. Günümüzde kişilerin en çok ihtiyaç duydukları hazır yemekler kişilere oldukça büyük zararlar vermektedir. Bu gıdalardan uzaklaşarak sağlığınızı kontrol altına almış olursunuz.

Özellikle; cips, cola, hamburger gibi yiyeceklerden uzaklaşmanız ve kendi hazırlamış olduğunuz gıdalardan beslenmeniz önerilmektedir. Günümüz araştırmalarında da, köyde yaşayan kişilerin daha uzun süreli yaşadığı ve daha geç yaşlandıkları bulguları ortaya çıkmıştır.

Bunun asıl sebebi, bu köylerde yaşayan insanların şehir merkezi ve çevresinde yaşayan insanlara göre paleo diyete daha yakın bir şekilde beslenmeleridir. Paleo diyetin asıl amacı, insanlara sağlıklı bir yaşam sunmaktır.

The post Paleolotik Diyet appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/paleolotik-diyet/feed/ 0 482
Mandalina Diyeti https://diyetleriniz.com/mandalina-diyeti/ https://diyetleriniz.com/mandalina-diyeti/#respond Sat, 05 Aug 2017 09:25:17 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=471 Mandalina Diyeti Listesi Son dönemlerde merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen zayıflatıcı diyet çalışmalarından biri de mandalina diyeti listesidir. Günlük olarak düzenli bir biçimde uygulandığında harika sonuçlar sunar.. Toplamda 3 günlük programdan oluşan mandalina diyeti listesi sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilmektesiniz. Mandalina Diyeti Listesi Uygulaması 1. Gün Kahvaltı Vakti 1 adet taze mandalina […]

The post Mandalina Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Mandalina Diyeti Listesi

Son dönemlerde merak edilen ve hakkında detaylı olarak bilgiler alınmak istenen zayıflatıcı diyet çalışmalarından biri de mandalina diyeti listesidir. Günlük olarak düzenli bir biçimde uygulandığında harika sonuçlar sunar.. Toplamda 3 günlük programdan oluşan mandalina diyeti listesi sayesinde fazla kilolarınızdan kurtulabilmektesiniz.

Mandalina Diyeti Listesi Uygulaması

1. Gün

Kahvaltı Vakti

 • 1 adet taze mandalina
 • 1 fincan sade türk kahvesi
 • 1 dilim kepekli ekmek
 • 1 yemek kaşığı fındık ezmesi

  mandalina diyet

Öğle Yemeği Vakti

 • 80 gram ton balığı
 • 1 fincan sade türk kahvesi
 • 1 dilim kepekli ekmek

Akşam Yemeği Vakti

 • 85 gram yağ içermeyen hindi eti
 • 1 su bardağı rendelenmiş taze havuç
 • 1 adet ekşimsi yeşil elma
 • 1 su bardağı taze yeşil fasulye

Gece Vakti

 • 1 top vanilyalı dondurma

2. Gün

Kahvaltı Vakti

 • 1 adet taze haşlanmış yumurta
 • 1 dilim kepek ekmek
 • 1 fincan açık sade çay
 • 1 adet mandalina

Öğle Yemeği Vakti

 • 1 dilim süzme peynir
 • 8 adet tuz kraker
 • Yarım muz

Akşam Yemeği Vakti

 • Hindi eti ile hazırlanmış sandviç
 • 1 su bardağı brokoli
 • Yarım muz
 • Havuç

Gece Vakti

 • 1 top vanilyalı dondurma

3. Gün

Kahvaltı Vakti

 • 1 fincan sade türk kahvesi
 • 5 adet tuzlu kraker
 • 1 adet mandalina
 • 1 dilim süzme peynir

Öğle Yemeği Vakti

 • 1 dilim kepekli ekmek
 • 1 fincan sade türk kahvesi
 • 1 adet haşlanmış taze yumurta

Akşam Vakti

 • Ton balığı
 • 1 su bardağı haşlanmış karnabahar
 • 1 su bardağı rendelenmiş havuç
 • 1 dilim karpuz

Gece Vakti

 • 1 top vanilyalı dondurma

3 Günlük Mandalina Diyeti Listesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bu harika zayıflatıcı diyet programından 3 gün sonunda istenilen sonucun alınabilmesi açısından diyet çalışmasının mutlak olarak düzenli ve belirtilen kurallar çerçevesinde uygulanması gerekmektedir.
 • Bu harika diyet çalışmasından diyabet ve hiper tansiyon gibi kronik hastalıkları bulunanların ilk olarak ilgili doktora danışmaları ve doktorun onay vermesi durumunda mandalina diyeti listesini uygulamalarını tavsiye etmekteyiz.
 • Aksi durumda bazı olumsuz durumların söz konusu olabileceğini belirtmekte faydalar görmekteyiz.

The post Mandalina Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/mandalina-diyeti/feed/ 0 471
Kolay Diyet Listesi https://diyetleriniz.com/kolay-diyet-listesi/ https://diyetleriniz.com/kolay-diyet-listesi/#respond Fri, 04 Aug 2017 22:12:43 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=466 Kolay Diyet Listesi Karmaşık diyet listeleri ile uğraşmak istemiyorsanız sizlere harika basit ve oldukça etkili sonuçlar sunan kolay diyet listesi hakkında bilgiler sunacağız. Son dönemlerin de en çok tercih edilen diyet uygulamalarından olan kolay diyet listesinden etkili sonuçlar alabilmeniz açısından bu harika diyet listesini günlük olarak düzenli bir biçimde uygulamanız gerekmektedir. Hamile bayanlar ve çocuklar […]

The post Kolay Diyet Listesi appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Kolay Diyet Listesi

Karmaşık diyet listeleri ile uğraşmak istemiyorsanız sizlere harika basit ve oldukça etkili sonuçlar sunan kolay diyet listesi hakkında bilgiler sunacağız. Son dönemlerin de en çok tercih edilen diyet uygulamalarından olan kolay diyet listesinden etkili sonuçlar alabilmeniz açısından bu harika diyet listesini günlük olarak düzenli bir biçimde uygulamanız gerekmektedir.

Hamile bayanlar ve çocuklar haricinde her yaş grubundaki bireyler tarafından gönül rahatlığı ile uygulanabilen diyet listesi aynı zamanda en az masraflı olması sayesinde de çokça tercih edilen zayıflatma uygulamasıdır.kolay diyet listesi

Kolay Diyet Listesi Uygulanışı

Sabah Kahvaltısı

 • Sabah kahvaltısından 30 dakika önce 1 su bardağı su tüketin.
 • En fazla 2 dilim ekmek, domates, salatalık ve beyaz peynir tüketin.

Öğle Yemeği Vakti

 • Haşlanmış gıdalar tercih edin.
 • Yağlı gıdalardan uzak durun.

Akşam Yemeği Vakti

 • Haftada en az 2 defa akşam yemeğinde kırmızı et bulundurmaya özen gösterin.
 • Yemeklerinizi küçük ölçekli tabaklarda tüketin. Akşam yemeğinizin mümkün olduğu kadar erken süreçte bitirmeye özen gösterin.
 • Akşam yemeğinden sonra kesinlikle yemek tüketmeyin.
 • Gün boyu en az 1,5 litre su tüketin.

Kolay Diyet Listesi Kaç Gün Uygulanabilir?

 • Diyet listesini uygulamadan önce bireylerde hiper tansiyon ve diyabet gibi ciddi sağlık problemlerinin bulunmaması gerekmektedir.
 • Bu gibi sağlık sorunlarına sahip olan bireylerin kolay diyet listesini uygulamadan önce mutlaka doktora danışmaları ve doktorun onay vermesi durumunda kolay diyet listesinden faydalanmalıdırlar.
 • Kolay diyet listesi bireylerin tercihileri doğrultusunda en az 3 gün boyunca uygulanabilmekte ve en fazla 30 gün boyunca uygulanabilmektedir.

Kolay Diyet Listesi Yan Etkileri Bulunuyor Mu?

 • Diyet listesinde herhangi bir yan etki durumu söz konusu değildir. Ancak yukarıda da belirttiğimiz üzere
 • Diyet listesi programından faydalanmak isteyenlerin genel sağlık bakımından herhangi bir rahatsızlığı bulunmaması bu anlamda önem arz etmektedir.
 • Bu harika diyet uygulaması sayesinde ayrıca kötü beslenme alışkanlıklarınızdan da kolayca kurtulabilmektesiniz. Aşırı kilolarınızdan kurtulmak açısından kolay diyet listesini denemenizi tavsiye eder ve kolay diyet listesi uygulamasından etkili sonuçlar elde etmeniz durumunda ise bu harika diyet uygulamasını aşırı kilo problemi bulunan arkadaşlarınıza da önermenizi tavsiye etmekteyiz.

The post Kolay Diyet Listesi appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/kolay-diyet-listesi/feed/ 0 466
Mısır Diyeti https://diyetleriniz.com/misir-diyeti/ https://diyetleriniz.com/misir-diyeti/#respond Fri, 04 Aug 2017 21:50:57 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=463 Mısır Diyeti İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulabilirsiniz Fazla kilolarınızdan birçok zayıflama yöntemleri denediğiniz halde kurtulamadınız mı, o halde sizlere harika bir diyet çalışması hakkında bilgiler sunmak isteriz. Mısır diyeti olarak bilinen bu harika diyet çalışması sayesinde sizi fiziksel ve ruhsal olarak rahatsız eden fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Diyeti günlük düzenli olarak uyguladığınız takdirde aşırı kilolarınızın […]

The post Mısır Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Mısır Diyeti İle Fazla Kilolarınızdan Kurtulabilirsiniz

Fazla kilolarınızdan birçok zayıflama yöntemleri denediğiniz halde kurtulamadınız mı, o halde sizlere harika bir diyet çalışması hakkında bilgiler sunmak isteriz. Mısır diyeti olarak bilinen bu harika diyet çalışması sayesinde sizi fiziksel ve ruhsal olarak rahatsız eden fazla kilolarınızdan kalıcı olarak kurtulabilirsiniz. Diyeti günlük düzenli olarak uyguladığınız takdirde aşırı kilolarınızın yok olduğunu fark edecek ve hayret içerisinde kalacaksınız. Son dönemlerde fazla kilo problemi bulunanların bir numaralı tercihi olan mısır diyeti çalışmasını ayrıca uzman diyetisyenler de tavsiye ediyor.

Mısır diyeti Uygulanışı Şu Şekildedir;mısır diyeti

24 Saatlik Program

İlk olarak sabah vakti aç karnına 1 su bardağı su tüketiyorsunuz.
30 dakika sonrasında ise 1 adet orta boy mısır tüketiyorsunuz.
Gelelim Öğle Vaktinde Tüketmeniz Gerekenlere

Bu zaman diliminde ise 1 adet salatalık
1 adet domates
1 adet yeşillik ve biber
1/2 oranında mısır taneciklerini de salatanıza ekleyerek tüketiyorsunuz.
Akşam Vaktinde Tüketmeniz Gerekenler İse

1 adet mısır tüketiyorsunuz.
Yatmadan Önce Tüketmeniz Gerekenler İse

1 tutam tarçın
1 tutam zencefil eklenmiş 1 bardak kefir tüketin.
Mısır Diyeti Çalışmasında Dikkat Etmeniz Gerekenler Nelerdir?

Diyet çalışmasını 3 gün boyunca düzenli olarak gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu harika diyet çalışmasını uyguladığınız 3 gün boyunca düzenli olarak en az 2 litre su tüketmeniz gerekiyor. Bu kurallara uymanız durumunda diyet çalışmasından harika sonuçlar alabilirsiniz.

Mısır Diyeti Çalışması Kimlere Tavsiye Edilmez?

Diyet çalışması uygulanış süreci 72 saat olması sayesinde hemen herkese tavsiye ediliyor. Ancak ciddi sağlık sorunları bulunanlar, örneğin diyabet, hiper tansiyon ve daha farklı önemli hastalıkları bulunanların diyet çalışmasına başlamadan önce doktordan onay almaları gerekiyor. Ayrıca  mısıra karşı hassasiyeti bulunanların da bu diyet çalışmasından uzak durması tavsiye ediliyor.

The post Mısır Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/misir-diyeti/feed/ 0 463
Biberiyenin Faydaları https://diyetleriniz.com/biberiyenin-faydalari/ https://diyetleriniz.com/biberiyenin-faydalari/#respond Mon, 19 Jun 2017 19:45:56 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=441 Biberiye asırlardır birçok derde deva olması amacıyla kullanılan şifalı bir bitkidir. Güzel kokusu ve kendisine has aroması olan biberiye bu özelliğiyle de birçok yemekte ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Biberiye yağının mikrop öldürücü özelliğinin bulunmasının yanında bu bitkinin hücre yenilenmesi, metabolizmanın düzenlenmesi ve zihinsel gelişim gibi sağlık açısından birçok faydası vardır. Biberiyenin Sağlığımız İçin […]

The post Biberiyenin Faydaları appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Biberiye asırlardır birçok derde deva olması amacıyla kullanılan şifalı bir bitkidir. Güzel kokusu ve kendisine has aroması olan biberiye bu özelliğiyle de birçok yemekte ve kozmetik ürünlerinde sıklıkla tercih edilmektedir. Biberiye yağının mikrop öldürücü özelliğinin bulunmasının yanında bu bitkinin hücre yenilenmesi, metabolizmanın düzenlenmesi ve zihinsel gelişim gibi sağlık açısından birçok faydası vardır.

Biberiyenin Sağlığımız İçin FaydalarıBiberiyenin Faydaları

 • Biberiye bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur ve hastalıklarla mücadele etmede oldukça etkili bir bitkidir.
 • Biberiye çayının antioksidan özelliği vardır ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olur.
 • Sindirim sistemi üzerinde iyileştirici özelliği vardır.
 • Beyin hücrelerini yeniler, hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu arttırır.
 • Birçok kanser türüne karşı savunma mekanizmasını güçlendirir. Kanser oluşumuna neden olabilecek zararlı etkenlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
 • Bir kap içerisine sıcak su ve bir miktar biberiye koyup buharını solumak migren ağrıları için oldukça etkilidir.
 • Biberiyeli su ile ağrılı bölgenin masaj yapılması kas ve eklem ağrılarının azalmasına yardımcı olur.
 • Vücuttaki iltihap ve enfeksiyonların yok olmasında önemli bir rol oynar.
 • Saç sağlığını korur, dökülmeleri önler ve yeni sağlıklı saçların çıkmasında etkilidir.
 • Akciğer sağlığı için önemlidir ve solunum yolu rahatsızlıklarını önler.
 • Biberiyeli su ile gargara yapıldığında bu işlem ağız yaraları ve ağızdaki enfeksiyonların yok olmasında oldukça etkilidir.
 • Stresi önler ve ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.

Tüm bunların yanında yaşayacağınız herhangi bir sağlık probleminde öncelikle uzman kişilerden yardım almanız sağlığınız açısından daha güzel olacaktır. Çünkü bitkisel içerikler hastalıkların önlenmesine yardımcı olsa da tamamen bir tedavi yöntemi olmayabilir. Ayrıca biberiyeden faydalanmadan önce vücudunuzun bu bitkiye karşı herhangi bir alerjisi olup olmadığından da emin olmanız önemli bir konudur.

The post Biberiyenin Faydaları appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/biberiyenin-faydalari/feed/ 0 441
Zerdeçalın Faydaları https://diyetleriniz.com/zerdecalin-faydalari/ https://diyetleriniz.com/zerdecalin-faydalari/#respond Mon, 19 Jun 2017 19:35:35 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=438 Zencefilgiller familyasına ait olan şifa deposu zerdaçalın kullanım amacı daha çok yemeklerde baharattır. Hindistan Safranı olarak bilinen zerdeçalın faydaları çok fazladır. Sivri yapraklı ve sarı renkli çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin kök kısmından zerdeçal tozu çıkarılabilmektedir. Hem yemeklerde, hem de kumaşlarda renk vermesi için kullanılmaktadır. Besin değeri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde B6 ve C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca, […]

The post Zerdeçalın Faydaları appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Zencefilgiller familyasına ait olan şifa deposu zerdaçalın kullanım amacı daha çok yemeklerde baharattır. Hindistan Safranı olarak bilinen zerdeçalın faydaları çok fazladır. Sivri yapraklı ve sarı renkli çiçekleri bulunmaktadır. Bitkinin kök kısmından zerdeçal tozu çıkarılabilmektedir. Hem yemeklerde, hem de kumaşlarda renk vermesi için kullanılmaktadır. Besin değeri bakımından oldukça zengindir. İçerisinde B6 ve C vitamini bulunmaktadır. Ayrıca, demir, potasyum, manganez ve buna benzer değerli mineralleri barındırmaktadır. Zerdeçal halk arasında da çok uzun yıllar boyunca kullanılmıştır. Bilinen ve araştırmalar sonucu kanıtlanmış pek çok faydası mevcuttur. İşte zerdeçalın sağlık açısından faydaları.

 •  Kansere karşı önlem almak ve kanser tedavisine destek olmak için zerdeçal çok etkili bir silahtır. Amansız bir hastalık olarak bilinen kanser için zerdeçal tüketilmesi yararlıdır.zerdecalın faydaları
 • Romatizmal ağrılar özellikle 40’lı yaşlardan sonra önemli sağlık problemleri arasında gösterilmektedir. Sağlıklı beslenmeme ve spor yapmama gibi nedenlere bağlı olarak romatizmal ağrılar ortaya çıkabilmektedir. Bu ağrıları hafifletmek ve tedavi etmek için zerdeçal tüketilmelidir.
 • Diyabet sorunu olanlar içinde zerdeçal önerilmektedir. Diyabeti dengeleme ve kontrol altında tutmak için kullanılmaktadır.
 • Belli yaşlardan sonra yine düzensiz beslenmeye bağlı olarak yaşanan kolesterolü dengelemeye yarayabilir.

 

 •  Tüm hastalıkların ana nedeni bağışıklık sisteminin zayıf oluşudur. Bu nedenle bağışıklık sistemini güçlendirmek içinde zerdeçal tüketilmelidir.
 •  Özellikle ülkemizde kilo büyük bir problemdir. Obezite sınırlarında çok sayıda insanımız bulunmaktadır. Bu insanların kilo vermeleri için zerdeçal tüketmeleri gerektiğini hatırlatmak isteriz. Daha sağlıklı ve hızlı kilo vermek için zerdeçal önerilmektedir.
 •  Hafıza kaybı gibi hastalıkları önleyen bir bitkidir. Özellikle alzheimer hastalığı ile mücadele etmek için önerilmektedir.
 •  Sindirim sisteminin düzenli ve sağlıklı çalışmasi içinde şifalı bir bitkidir.
 •  Karaciğer sağlığı ve karaciğerde oluşan hastalıkların tedavisinde zerdaçal kullanılmalıdır.
 •  Zerdeçalın hem suyunu, hem de çayını tüketebilirsiniz.
 •  Her ikisininde vücut için çok sayıda faydası bulunmaktadır.
 •  Aşırı tüketilmesi önerilmemektedir. Doğal bitkilerin tek seferde çok fazla tüketilmesi yerine, azar azar ve düzenli olarak tüketilmesi çok daha sağlıklı olmaktadır.
 •  Sinir sistemi ve kemik yapısını güçlendirmek içinde zerdeçal tüketmeyi ihmal etmemelisiniz.

The post Zerdeçalın Faydaları appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/zerdecalin-faydalari/feed/ 0 438
Karatay Diyeti https://diyetleriniz.com/karatay-diyeti/ https://diyetleriniz.com/karatay-diyeti/#respond Fri, 26 May 2017 22:15:57 +0000 https://diyetleriniz.com/?p=379 Bugün pek çok televizyon programına konu olan ve özellikle yaz ayları yaklaştıkça gazetelerin diyet ve sağlıklı bölümlerini kapsayan beslenme sistemlerinden birisi olan Karatay Diyeti, katı kurallarına rağmen ülkemizde en yaygın uygulanan diyet çeşitlerinden birisidir. Farklı birçok besin grubuna fazlasıyla yer veren bu beslenme düzeninde uzun süreli ve kalıcı kilo kaybı hedeflenmektedir. Dr. Canan Karatay’ın uzun […]

The post Karatay Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
Bugün pek çok televizyon programına konu olan ve özellikle yaz ayları yaklaştıkça gazetelerin diyet ve sağlıklı bölümlerini kapsayan beslenme sistemlerinden birisi olan Karatay Diyeti, katı kurallarına rağmen ülkemizde en yaygın uygulanan diyet çeşitlerinden birisidir. Farklı birçok besin grubuna fazlasıyla yer veren bu beslenme düzeninde uzun süreli ve kalıcı kilo kaybı hedeflenmektedir.

Dr. Canan Karatay’ın uzun yıllar boyunca edindiği bilgi birikimi ve deneyimiyle büyük bir titizlik ile geliştirdiği bu diyet sistemi, az az ve sık sık yeme sisteminden ziyade öğün aralarında belirli bir süre bırakarak vücutta yağ yakımını sağlayan leptin hormonunun salgılanmasına imkân vermek üzerine kuruludur. Canan Karatay’ın kliniğine gelen hastalarına da uyguladığı Karatay Diyeti, belirlenen kurallara uyulması halinde gerçekten de kolay ve keyifli bir şekilde kilo verilmesini mümkün kılabilmektedir.karatay-diyeti

Karatay Diyeti

Geçici değil, kalıcı kilo kaybını hedefleyen Karatay Diyeti, bir yaşam tarzı şeklinde uygulanabilmektedir. Karatay Diyeti’nde sabah kahvaltısı günün en önemli ve en zengin öğünü olarak da bilinmektedir. Yenen yemeklerde miktarın hesap edilmediği bu diyette ‘’Doyana kadar ye’’ prensibi üzerinden hareket edilmektedir. Karatay Diyeti için yasaklı olan besin türleri içerisinde ise bol miktarda karbonhidrat içeren yiyecekler, işlenmiş besinler ve şekerli gıdalar bulunmaktadır. Zira Canan Karatay’a göre yağ olarak depolanan her şey tamamen vücuda alınan fazla miktarda karbonhidrattan kaynaklıdır ve kilo vermek isteyen kişiler karbonhidrat alımını minimuma düşürdükleri sürece kilo verememeleri için hiçbir sebep bulunmamaktadır.

Karatay Diyeti’nde ekmek, hamur işleri ve şeker içeren her şeyin yanı sıra meyve de yasaktır. İçerdiği şeker oranı nedeni ile tüketilmesi tavsiye edilmeyen meyve, çok istenilmesi halinde sabah kahvaltılarında ve sadece 1 porsiyon olacak şekilde tüketilebilmektedir. Bu diyet sisteminde kuruyemişlere ise bolca yer verilmektedir ve özellikle badem, ceviz, fındık ya da tuzsuz fıstık gibi kuruyemişlerin sık sık tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Karatay Diyetini Kimler Yapabilir?

Karatay Diyeti, fazla kilolarından kalıcı olarak kurtulmayı düşünen ve bunu yaparken de aç kalmak istemeyen herkes için uygun olabilmektedir. Deneyimli bir sağlıklı beslenme uzmanı olan Canan Karatay tarafından hazırlandığı için de Karatay Diyeti’nin sağlığa zararlı hiçbir etkisinin bulunmadığı rahatlıkla söylenebilmektedir. Bu nedenle hamile bayanların ya da emziren annelerin dahi Karatay Diyeti’ni rahatlıkla uygulayabilecekleri dile getirilebilmektedir.

Karatay Diyeti Nasıl Yapılır?

Karatay Diyeti, belli başlı bazı temel prensipler üzerinden ilerlemektedir. Örnek menüler ile daha detaylı bir şekilde anlaşılabilecek olan bu sistem için 7 günlük beslenme düzeni ise aşağıdaki gibidir:

 • 1. Gün

Sabah: 2 haşlanmış yumurta, siyah zeytin, labne peyniri, yeşil biber ve roka gibi yeşil sebzeler

Öğle: Zeytinyağlı sebze yemeği, yağsız yoğurt

Akşam: Haşlanmış tavuk eti, yeşil salata

 • 2. Gün

Sabah: Tereyağında pişmiş 2 yumurta, labne peyniri, ceviz, fındık, badem, şekersiz bitki çayı

Öğle: Yağsız yoğurt, zeytinyağlı sebze yemeği, yeşil salata

Akşam: Kuzu pirzola, zeytinyağlı sebze yemeği, bol yeşillikli salata

 • 3. Gün

Sabah: 2 yumurta ile hazırlanan omlet, labne peyniri, yeşil biber, zeytin

Öğle: Izgara köfte, yağsız yoğurt, bol salata

Akşam: Bol salata, haşlanmış tavuk eti, tuzsuz ayran

 • 4. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan omlet, labne peyniri, siyah zeytin, ceviz, fındık, badem

Öğle: Bonfile ızgara, zeytinyağlı sebze yemeği, yağsız yoğurt

Akşam: Izgara tavuk eti, zeytinyağlı sebze yemeği, tuzsuz ayran

 • 5. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan omlet, labne peyniri, ceviz, fındık, badem ve roka gibi yeşil sebzeler

Öğlen: Izgara kebap, közlenmiş yeşil biber, tuzsuz ayran

Akşam: Izgara köfte, bol salata, zeytinyağlı semizotu

 • 6. Gün

Sabah: 2 yumurta ile yapılan pastırmalı omlet, labne peyniri, bol yeşillik, siyah zeytin, ceviz, badem

Öğle: Izgara bonfile, yoğurtlu semizotu, 1 yemek kaşığı keten tohumu

Akşam: Izgara balık, bol yeşillikli salata, domates, rendelenmiş turp

 • 7. Gün

Sabah: Tuzsuz peynirle ve 2 yumurta ile hazırlanan omlet, domates, zeytin, labne peyniri, ceviz, badem

Öğle: Şiş kebap, çoban salata ve lahana yemeği

Akşam: Izgara balık, bol yeşillikli salata, tuzsuz ayran

The post Karatay Diyeti appeared first on Diyet Listesi.

]]>
https://diyetleriniz.com/karatay-diyeti/feed/ 0 379