fbpx

Ekmek Diyeti

Ekmek, içerdiği bol miktarda karbonhidrat ve lif ile uzun süre tok kalınmasını sağlayan besinler arasında yer almaktadır. Günümüzde pek çok diyette yasaklı yiyecekler listesinde üst sıralarda yer alan ekmek, aslında doğru miktarlarda tüketildiği takdirde kilo aldırmanın aksine kilo verdirici etkiye sahip olabilmektedir. Buna göre kilo verebilmek amacıyla yapılabilecek olan ekmek diyeti, pek çok yararlı vitamin ve minerali içerisinde barındırması ile de tercih edilebilecek olan iyi bir diyet seçeneğidir.

Ekmek Diyeti

Ekmek diyeti, gün içerisinde 1300 ila 1600 arasında kalori alımını hedeflemekte ve böylece uygulayan kişilere yavaş ama kalıcı kilo kaybı sağlayabilmektedir. 4-5 öğün içeren bu diyet listesinde günün her öğününde farklı miktarlarda ekmek tüketilmekte ve bu sayede kişilerin uzun süre tok kalmaları sağlanarak kilo vermeleri hedeflenmektedir. Ekmek diyeti denildiğinde pek çok kişi özgürce ve istediği kadar ekmek tüketebileceğini düşünse de bu diyette ekmek tüketiminin kesinlikle verilen ölçülerin üzerinde yapılmaması gereklidir. Aksi takdirde kilo vermek yerine kilo alımı gibi negatif sonuçlar ile karşılaşılabilmektedir.ekmek diyeti

Diyet esnasında arzu eden kişiler beyaz ekmek yerine, çavdar ekmeği ya da kepekli ekmek ile menülerini zenginleştirebilme olanaklarına da sahiptir. Ekmek diyetini uygulayan kişiler, diyet menülerinde yağsız etlere, süt ürünlerine ve sebzelere bolca yer verebilmektedir. Yağın çok az tüketildiği bu diyette işlenmiş ve paketlenmiş gıdalardan mümkün olduğunca uzak durmak da oldukça önemlidir.

Tereyağı ve margarinin yasak olduğu ekmek diyeti, şeker tüketimine de izin vermemektedir. Tuz ise vücutta su tutulmasına neden olduğu için yine ekmek diyetinin yasaklıları arasında üst sıralarda yer almaktadır.

Ekmek Diyetini Kimler Yapabilir?

Ekmek diyetinin hamilelere ve ağır işlerde çalışan kişilere uygun olmadığı söylenebilmektedir. Diyetin ilk günleri zaman zaman halsizlik yapabilse de uzun vadede vücudun bu yeni sisteme alışmasının ardından herhangi bir zorluk yaşanmayacağını dile getirmek mümkündür. Yine emziren annelere de ekmek diyetini yapmaları tavsiye edilmemektedir. Tüm bunların dışında ekmek diyetinin detaylarını merak edenlere örnek menüler üzerinden açıklamalar getirilebilir.

Ekmek Diyeti Nasıl Yapılır?

7 gün süren ekmek diyeti, arzu edilmesi halinde 1-2 gün ara verildikten sonra tekrar edilebilmektedir. Diyet esnasında günde en az 8 bardak su içmek ve her gün en az yarım saat yürüyüş yapmak ise diyetin etkisini fazlasıyla arttırabilmektedir. Diyetin 7 günlük menüleri ise aşağıdaki gibidir:

  • 1. Gün

Sabah: 1 dilim ekmek, 1 dilim sucuk, 1 dilim yağsız peynir, 1 dilim domates

Öğle: 100 gram tavuk göğüs, 1 dilim ekmek

Akşam: 1 porsiyon peynirli omlet, 1 dilim ekmek

  • 2. Gün

Sabah: 1 bardak şekersiz sütlü neskafe, 1 dilim ekmek

Öğle: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

Akşam: 2 dilim ekmek, 2 bardak şekersiz çay

  • 3. Gün

Sabah: 3 dilim ekmek

Öğle: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

Akşam: 1 dilim ekmek, 1 bardak yağsız süt

  • 4. Gün

Sabah: 3 dilim ekmek

Öğle: 2 dilim ekmek, 2 bardak şekersiz çay

Akşam: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

  • 5. Gün

Sabah: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek, 1 bardak şekersiz çay

Öğle: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

Akşam: 1 porsiyon sebze yemeği, 1 dilim ekmek

  • 6. Gün

Sabah: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

Öğle: 2 dilim ekmek

Akşam: 1 dilim ekmek, 1 bardak şekersiz çay

  • 7. Gün

Sabah: 2 dilim ekmek, 1 bardak şekersiz çay

Öğle: 1 kâse sütlü yulaf ezmesi, 1 dilim ekmek

Akşam: 3 dilim ekmek

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>