fbpx

Diyetlerde Tatlılar

       Diyetler İçin Yapılan Tatlıların Malzemeleri

İnsanların birçoğu hayatının bir döneminde de olsa kilo problemi yaşamış ve bu problem nedeniyle diyet programları bilinçli ya da bilinçsiz olarak uygulanmıştır. Günümüzde de kilo problemi, sadece yetişkinlerde değil çocuklarda da fazlasıyla görülmektedir. Bu problemin en büyük nedeni ise hazır gıdalar, sağlıksız ve katkılı besinler ile yapay tatlandırıcılar içeren yiyeceklerin tüketiminin artmasıdır.

İnsanlar bir yandan kilo vermek isterken bir yandan da vücutlarının ihtiyacı olan enerjiyi karşılayacak ve kendilerini mutlu edecek tatlı gıdaları yemenin hayallerini kurmaktadır. Fakat diyet sırasında tüketilen tatlının yağa dönüşme korkusu yüzünden kilo vermek isteyen kişiler, özellikle çocuklar için bu durum tam bir çıkmaza neden olmuştur.

        Diyet Yaparken Tatlı Gıdalar Tüketebilir miyiz?

Diyet yaparken tatlı gıdalardan kasıt, hangi tatlı gıdaları tüketebiliriz?

Sorusunun cevabını kilo vermek isteyen kişi mutlaka bilmelidir. Çünkü neredeyse bütün tatlıların içerisinde ya beyaz şeker ya da yapay tatlandırıcı bulunmaktadır. En önemli nokta ise bu iki gıda da asla tüketilememesi gereken besinlerdir.

Bu iki besin de vücutta yağ birikmesine neden olmaktadır. Daha masum olarak görülen beyaz şeker, vücutta sindirildikten sonra karaciğerde yağ olarak depolanmaktadır. Fazla tüketilen beyaz şeker, insülin direncine yol açmaktadır. Ayrıca‘’ mutluluk hormonu ‘’ diye bilinen serotonin hormonunun salgılanmasıyla kişide yarattığı keyif verici his bir bağımlılık haline de dönüşebilmektedir.
Bu nedenle kilo vermek isteyen kişiler, diyet sırasında kilo almamak, sağlıklı olmak ve aynı anda tatlı tüketmek de istiyorlarsa yedikleri tatlıların malzemelerini seçerken dikkatli olmak zorundadırlar.

      Diyet Sırasında Yapılan Tatlılarda Hangi Malzemeler Kullanılmalıdır?

Eğer kişiler diyet yaparken tatlı yemekten vazgeçemiyorlarsa ya da yapılan diyet programı bir çocuk için ise önce de belirtildiği gibi kişiler, beyaz şeker ve yapay tatlandırıcıyı hayatlarından çıkarmalıdırlar. Bu malzemelerin yerine kullanabilecekleri pek çok daha sağlıklı alternatif malzeme listesini, tatlıların içine koymak mümkündür.

Bu malzemeler:
Esmer şeker, bal, pekmez, meyveler özellikle limon ve bu meyvelerden yapılan doğal marmelatlar, çiğ badem, ceviz, fındık ve diğer kuru yemişler, kuru meyveler, tarçın, yağsız süt, tam buğday unu, irmik gibi birçok alternatif gıdaları diyet tatlıların içine koymak mümkündür.
Diyet yaparken tatlı tüketmek isteniyorsa yukarıdaki malzemeler ile pek çok sağlıklı tatlı yapılabilir fakat şu önemli nokta asla unutulmamalıdır ki diyette aldığınız kalori miktarı çok önemlidir ve her besin doğru miktarlarda tüketilmelidir. Yenilen tatlı sırf sağlıklı diye ölçüsü kaçırılmadan az miktarlarda yenilmesi kilo verme sürecinde , kişi için doğru bir adım olacaktır.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>