fbpx

Detoks Diyeti

Havaların ısınmasıyla birlikte yediden yetmişe herkesi saran telaşlardan birisi olan kilo verme isteği, doğru diyetlerle birlikte aslında bir işkence yerine keyif haline gelebilmektedir. Özellikle kadınların yoğun olarak rağbet ettiği bazı başarılı diyet listeleri, harfiyen uygulanmaları durumunda gerçekten de yapan kişilerin ideal kilolarına inmelerine imkân verebilmektedir. Son zamanların popüler diyet türlerinden detoks diyeti de son derece sağlıklı diyet listelerinden birisi olup kısa sürede fazla kilo problemlerinin önüne geçebilmektedir.

Günümüzün en tehlikeli hastalıklarından birisi olarak da tanımlanabilen kanser türleri, vücutta büyüyen kötü huylu tümörler nedeniyle meydana gelmekte ve çoğu durumda ölüme sebebiyet verebilmektedir. Söz konusu kötü huylu tümörlerin büyümelerine engel olabilmek içinse vücuttaki zararlı maddelerin dışarıya atılması gerekmektedir. Bu bağlamda tercih edilebilecek diyetler arasında yer alan detoks diyeti de kilo verdirme özelliğinin yanı sıra vücudu baştan aşağı temizleyebilmekte ve yenilenmesini sağlayabilmektedir.detoks diyeti

Detoks Diyeti

Detoks diyeti, kadın ya da erkek, genç ya da yaşlı herkes üzerinde rahatlıkla uygulanabilmektedir. Bugün pek çok kişinin tercih ettiği ve başarıyla uyguladığı listelerden olan bu diyet listesi ayrıca kolay temin edilebilen menüleri ile tercih nedenidir. İsveç diyeti ya da benzeri diyetler gibi pahalı malzemeler istememesi de detoks diyetini her keseye uygun bir diyet haline getirebilmektedir.

Detoks diyetinde amaç, vücuttaki zararlı maddeleri boşaltım sistemi ya da terleme yolu ile dışarı atmak ve böylece bir yandan kişilere kilo verdirirken bir yandan da çok daha sağlıklı bir vücuda sahip olmalarını sağlamaktır. Bu sayede kişiler kanser gibi hastalıkların yanı sıra daha farklı birçok rahatsızlığa karşı da güçlü metabolizmaları ile kendilerini koruyabilme olanaklarına sahip olmaktadır.

Detoks Diyetini Herkes Yapabilir mi?

Detoks diyetini inceleyen ancak söz konusu diyetin kendisi için uygun olup olmadığını düşünen kişilere, bu diyeti gönül rahatlığı ile yapabilecekleri söylenebilmektedir. Hiçbir yan etkisi bulunmayan detoks diyeti, vücudu temizlemesi ve çok daha enerjik bir hale getirmesi ile de bilinmektedir. Kaybolan enerjisini geri kazanmak ve kendini çok daha dinç hissetmek isteyen herkese önerilebilecek olan detoks diyeti, oldukça basit kuralları ile pratik diyetlerden birisi şeklinde de tanımlanabilmektedir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyetini yapabilmek için aşağıda belirtilen günlere göre ayrılan menülere harfiyen uymak yeterlidir. Diyette yer alan menülerin dışında günde en az 2 litre su içilmesi ve mümkünse her gün açık havada en az 30 dakika yürüyüş yapılması ise detoks diyetinden alınabilecek olan verimi fazlasıyla arttırabilecektir.

  • 1. Gün

Sabah: 1 kâse meyve salatası, 1 çay fincanı yeşil çay

Öğle: 1 porsiyon karışık yeşillik salatası, 1 adet meyve

Akşam: 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, 1 su bardağı yağsız yoğurt

  • 2. Gün

Sabah: 1 su bardağı taze sıkılmış meyve suyu, 1 ceviz

Öğle: 1 porsiyon yeşil salata, 1 su bardağı yağsız yoğurt

Akşam: 1 porsiyon yağsız tavuk eti, salata

  • 3. Gün

Sabah: 1 dilim beyaz peynir, 3-4 zeytin, bol yeşillik ve domates

Öğle: 1 porsiyon balık, salata

Akşam: 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, salata

  • 4. Gün

Sabah: 1 kâse meyve salatası, 1 ceviz

Öğle: 1 porsiyon ton balıklı salata

Akşam: 4-5 adet yağsız tavada pişirilmiş köfte, salata

  • 5. Gün

Sabah: 1 çay fincanı yeşil çay, 1 çay kaşığı doğal çiçek balı

Öğle: 1 porsiyon zeytinyağlı sebze yemeği, salata

Akşam: 1 su bardağı yağsız yoğurt, 1 parça beyaz et, salata

  • 6. Gün

Sabah: 1 çay fincanı yeşil çay, 1 muz

Öğle: 1 porsiyon ızgara tavuk, salata

Akşam: 1 porsiyon fırında kabak mücver, salata

  • 7. Gün

Sabah: 1 elma ve 1 su bardağı yağsız yoğurt ile hazırlanan meyve salatası

Öğle: 1 porsiyon zeytinyağlı piyaz, salata

Akşam: 1 porsiyon balık ya da tavuk eti, bol yeşillik.

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>