fbpx

Chia tohumu ile zayıflama

Kilo sorunu yaşayan birçok kişi doğal yöntemlere yönelmektedir. Günümüzde pek çok bitkisel ürün kullanılmakta ve kilo kaybını hızlandırmaktadır. Bu kilo kaybının sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için kullanılan bitkilere ya da ürünlere dikkat edilmesi gerekmektedir. Son dönemlerde yaygınlaşmaya başlayan Chia tohumu, içeriği ve faydalarıyla dikkat çekmektedir. Bu noktada Chia tohumu ile zayıflama konusu devreye girmektedir.

Chia Tohumu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Chia tohumu, nane ailesine mensup olan ve ada çayını andıran bir bitkinin tohumudur. Bu tohumun çekirdeği Omega-3 bakımından oldukça zengindir. Aynı zamanda yüksek oranda kalsiyum içeren bu tohum, demir içeriğiyle de dikkat çekmektedir. İçerisinde lif ve vitaminler de bulunan bu tohum, sütten kat kat fazla kalsiyumu içermektedir. Ülkemizde fazla bilinmese de dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır.chia tohumu ile zayiflama

Chia tohumu kullanımı oldukça geniştir. Yemeklerinizin üzerine öğüterek koyabileceğiniz bu tohumu, aynı zamanda yoğurt üzerine ya da meyve karışımlarına eklemeniz mümkündür. Bu faydalı tohumun kullanımı ile ilgili en popüler konu ise Chia tohumu ile zayıflama çayı konusudur.

Chia Tohumu İle Çay Yapımı

Günümüzde zayıflamak isteyenlerin yöneldiği unsurlar arasında yer alan Chia tohumu ile zayıflama çayı konusundan daha fazla fayda sağlayabilirsiniz. Çiğ şekilde tüketmek istemeyenler için çay karışımı imdada yetişmektedir. Çay yapımında farklı tohum ve otları bir arada kullanmanız alacağınız faydanın aynı oranda artmasını sağlayacaktır.

Chia tohumu ile çay yapımı için eşit miktarda Chia tohumu, açlık otu, zencefil, biberiye yaprağı, avokado yaprağı, funda yaprağı, tarçın ve kekiği karıştırın. Elde ettiğiniz karışımdan 1 su bardağı üzerine 1 tatlı kaşığı koyarak yaklaşık 8 dakika kadar demlenmesini bekleyin. Demleme işlemi tamamlandıktan sonra süzerek üzerine birkaç damla limon damlatıp tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra demlenme süresince içeriğine bir dilim limon ekleyip birlikte demlenmesini de sağlayabilirsiniz.

Kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz gibi, Chia tohumu ile zayıflama çayı sunan firmalardan hazır olarak da temin edebilirsiniz. Size paket şeklinde gönderilecek olan Chia topumu ve çayı sayesinde sadece demlemenizin yeterli olacağı ürüne kavuşabilirsiniz. Yine de hazır ürünleri tercih edecek olan kişilerin yetkili firmaları tercih etmesi son derece önemlidir.

Chia Tohumu Faydaları Nelerdir?

Gerek tohumu çiğ şeklinde kullanılabilen gerekse de çayı yapılabilen Chia tohumu, şeker hastalarının kan şeker oranını dengelemede yardımcı olmaktadır. Bunun yanı sıra yüksek tansiyonu dengeleyerek kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcı olmaktadır. Metabolizmayı hızlandırarak yağ yakımını kolaylaştırır. Cildin genç görünmesine fayda sağlar ve enerji verir. Sindirim sistemini korumaya yardımcıdır ve romatizmaya iyi gelmektedir. Chia tohumu ile zayıflama çayı için ekleyeceğiniz diğer otlar da faydayı arttırmaktadır.

Chia Tohumu Çayı Ne Kadar Sıklıkta Tüketilmelidir?

Zayıflama ürünlerinin kullanım dozu son derece önemli bir konudur. Bu noktada Chia tohumu ile zayıflama çayı ne kadar tüketilmelidir sorusu gündeme gelmektedir. Öncelikle şunu belirtmemiz gerekir ki bu tohumun günlük tüketim miktarı sınırlıdır. Yani, günde bir ya da en fazla iki çay kaşığı önerilmesi gerekmektedir. Fazla tüketimde fayda yerine zarar getirebilmektedir.

Chia tohumu ile zayıflama çayı tüketmek isteyenler bu çaydan sabah ve akşam birer su bardağı tüketebilir. Bunun yanı sıra günde bir su bardağı da tüketebilirsiniz. En önemli nokta ise düzenli tüketimdir.

Chia tohumunu ve ürünlerini hamileler, çocuklarını emziren anneler tüketmemelidir. Aynı zamanda kan incelmesi ilaçları, insülin kullananlar bu tohumu kullanmamalıdır. Ayrıca, yüksek trigliserit sorunu olanlar da tüketimden kaçınmalıdır. Tüketim miktarını ayarlayarak aşırı kullanımdan kaçınılması gerekmektedir.

Yazıyı Oyla
01

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>