fbpx

Atkins Diyeti

Fazla kiloların neden olduğu fiziksel ve ruhsal ağırlıklardan kurtulmak isteyen kişilerin son zamanlarda tercih ettiği diyet listelerinden birisi olan Atkins Diyeti, belli başlı bazı kurallar içermekte ve bu kurallara uyulması halinde gerçekten de beklenen kilo kaybını sağlayabilmektedir. Amerikalı ünlü bir uzman diyetisyen olan Dr. Atkins tarafından geliştirilen ve aynı ismi alan Atkins Diyeti, bugün halen pek çok beslenme tartışmasının da merkezinde yer almaktadır. Birbirinden farklı 3 evreden meydana gelen Atkins’te kişiler, kilo vermeye başlama, kilo vermeye devam etme ve ideal kiloya inerek form koruma gibi farklı evreleri sırasıyla geçirmektedir.

Atkins Diyeti

Atkins Diyeti, çoğu zaman protein ya da Dukan Diyeti ile karıştırılmaktadır. Ancak bazı kuralları ile net bir şekilde bu diyetlerden ayrılan diyetin kendi içerisinde belirli bir yeme düzenine sahip olduğu söylenebilmektedir. B grubu vitaminlerinin bolca yer aldığı bu diyetin içerdiği yüksek yağ oranları nedeniyle bazı doktorlar tarafından eleştirilse de günümüzde tüm dünya üzerinde pek çok kişi tarafından uygulandığı ve olumlu sonuçlar verdiği söylenebilmektedir. B vitaminlerinin desteği ile diyet döneminde kişilerin sağlıklı bir şekilde zayıflamalarını ve dirençlerinin düşmemesini sağlayan Atkins Diyeti, hızlı zayıflatma özelliği nedeniyle de tercih edilmektedir.atkins diyeti

Atkins Diyetini Kimler Yapabilir?

Atkins Diyeti, kalp konusunda herhangi bir rahatsızlığı olmayan kişiler tarafından rahatlıkla uygulanabilir. Kalp ve damar hastalıklarından muzdarip olan kişilere ise yüksek yağ oranı sebebiyle bu diyetin uygulanması tavsiye edilmemektedir. Hamile ve emziren bayanlara ise Atkins Diyeti yerine daha sağlıklı bir beslenme düzeni ile yavaş ve kalıcı bir şekilde kilo verebilecekleri söylenebilmektedir.

Atkins Diyeti Nasıl Yapılır?

Atkins Diyeti’nde gün içerisinde yalnızca 6 saat içerisinde yemek tüketilir ve geriye kalan süre aç geçirilir. Süt ürünleri olaraksa sadece peynir ve kaymak tüketilebilmektedir. Tereyağı da Atkins Diyeti’nde dost olan besinler arasında gelmektedir. Yine diyet esnasında her gün düzenli olarak 3 ana öğün şeklinde bir beslenme düzeni uygulanmalı ve ekmek ya da makarna gibi tahıl ve nişasta türevi yiyecekler tüketilmemelidir. Diyet listesinin dışına çıkılmasının yasak olduğu bu beslenme sisteminde gün içerisinde en az 2 litre su içmenin ve kuruyemişlerden uzak durmanın da yine Atkins Diyeti’nin kurallarından olduğu söylenebilmektedir.

Tüm bunların yanı sıra Atkins Diyeti günlük menülerini merak edenlere farklı birkaç örnek üzerinden bu diyetin en ideal şekilde nasıl yapılacağı açıklanabilmektedir.

Örnek Menü 1 (Kilo vermeye başlama evresi)

Sabah: Sosisli ya da pastırmalı omlet, şekersiz çay veya kahve

Öğle: Bol yeşillikli salata, yarım porsiyon gözleme, sade soda

Akşam: Fırında pişmiş balık, yeşil salata,

Örnek Menü 2 (Kilo vermeye devam etme evresi)

Sabah: Zeytinyağı ile hazırlanacak 1 porsiyon omlet, 1 dilim çavdar ekmeği, şekersiz çay ya da kahve

Öğle: Haşlanmış yağsız tavuk eti, bol yeşillikli salata, buzlu şekersiz bitki çayı

Akşam: Kremalı çorba, fırında pişirilmiş deniz ürünleri, yeşil salata, 1 kâse çilek

Örnek Menü 3 (Kilo koruma evresi)

Sabah: Peynirli ve ıspanaklı omlet, 1 dilim çavdar ekmeği, meyve, şekersiz çay ya da kahve

Öğle: Fırında tavuk, karışık salata, 1 kâse yağsız yoğurt

Akşam: Soğanlı çorba, yeşil salata, yağsız tavuk eti ya da kırmızı et, 1 dilim çavdar ekmeği

Yazıyı Oyla
00

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.Required fields are marked *

Bu HTML etiketlerini ve niteliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>